Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

historia n-ctwa

       W obecnych granicach Nadleśnictwo Gostynin powstało z dniem 1 stycznia 1992r. na podstawie zarządzenia GDLP nr 20 z dnia 22 listopada 1991r. (wyłączającego obręb Kutno z Nadleśnictwa Gostynin).

      Wchodzące obecnie w skład nadleśnictwa obręby Duninów i Gostynin przed reorganizacją w 1978 roku, stanowiły samodzielne nadleśnictwa, których nazwy pokrywały się z obecnymi nazwami obrębów.

      Lasy obecnego obrębu Duninów to głównie część byłego Nadleśnictwa Duninów, utworzonego w 1945 roku z upaństwowionych gruntów leśnych majątku ziemskiego Duninów i w nieznacznej części z lasów państwowych.

      W okresie przedrozbiorowym dobra te wchodziły w skład starostwa duninowskiego, utworzonego w 1758 roku, wyodrębnionego ze starostwa kowalskiego, w przedrozbiorowym województwie brzesko-kujawskim. Po rozbiorach dobra Duninów przekazano radcy dworu pruskiego von Ike. W posiadaniu tej rodziny, znanej później jako Ike-Duninowscy, dobra te pozostały do II wojny światowej.

      W roku 1960 z Nadleśnictwa Duninów wyłączono ok. 2000 ha lasów, które przekazano w zarząd Nadleśnictwa Czarne. Z kolei w roku 1970 do Duninowa przyłączono ponad 2500 ha lasu ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Góry.

      Lasy obrębu Gostynin to głównie byłe lasy miasta Gostynin oraz w niewielkiej części lasy drobnych prywatnych właścicieli, upaństwowione po II wojnie światowej.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Goście z Wileńszczyzny

Goście z Wileńszczyzny

Goście z Wileńszczyzny

W poniedziałek, 27 czerwca gościliśmy w Nadleśnictwie Gostynin naszych Rodaków z Kresów.

Czterdziestoosobowa grupa dzieci wraz z opiekunami ze Szkół Podstawowych w Podborzu i Solecznik z Litwy, spędziła tygodniowe wakacje w Płocku, na zaproszenie Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.

Nadleśnictwo Gostynin zorganizowało dzieciom dzień pełen wrażeń w lasach gostynińskich … i nie tylko.

Przede wszystkim pokazaliśmy naszym gościom z Wileńszczyzny miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne: miejsce bitwy okresu Powstania Styczniowego oraz  miejsce straceń mieszkańców Gostynina w czasie II wojny światowej.

Dzieci zwiedziły także Zamek w Gostyninie.

Szczególnie atrakcyjny był pobyt w strażnicy Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie. Kurtyna wodna sprawiła wszystkim mnóstwo zabawy, ale i ochłody w ten upalny dzień. Bardzo dziękujemy gostynińskim strażakom za życzliwe przyjęcie!

Kolejnym punktem było wejście na wieżę przeciwpożarową, a następnie przejechaliśmy do szkółki leśnej w Choinku, gdzie spędziliśmy przyjemne popołudnie przy ognisku.