Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

historia n-ctwa

       W obecnych granicach Nadleśnictwo Gostynin powstało z dniem 1 stycznia 1992r. na podstawie zarządzenia GDLP nr 20 z dnia 22 listopada 1991r. (wyłączającego obręb Kutno z Nadleśnictwa Gostynin).

      Wchodzące obecnie w skład nadleśnictwa obręby Duninów i Gostynin przed reorganizacją w 1978 roku, stanowiły samodzielne nadleśnictwa, których nazwy pokrywały się z obecnymi nazwami obrębów.

      Lasy obecnego obrębu Duninów to głównie część byłego Nadleśnictwa Duninów, utworzonego w 1945 roku z upaństwowionych gruntów leśnych majątku ziemskiego Duninów i w nieznacznej części z lasów państwowych.

      W okresie przedrozbiorowym dobra te wchodziły w skład starostwa duninowskiego, utworzonego w 1758 roku, wyodrębnionego ze starostwa kowalskiego, w przedrozbiorowym województwie brzesko-kujawskim. Po rozbiorach dobra Duninów przekazano radcy dworu pruskiego von Ike. W posiadaniu tej rodziny, znanej później jako Ike-Duninowscy, dobra te pozostały do II wojny światowej.

      W roku 1960 z Nadleśnictwa Duninów wyłączono ok. 2000 ha lasów, które przekazano w zarząd Nadleśnictwa Czarne. Z kolei w roku 1970 do Duninowa przyłączono ponad 2500 ha lasu ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Góry.

      Lasy obrębu Gostynin to głównie byłe lasy miasta Gostynin oraz w niewielkiej części lasy drobnych prywatnych właścicieli, upaństwowione po II wojnie światowej.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XX Edycja Konkursu dla Przedszkoli "Poznajemy uroki lasu i otaczającej nas przyrody"

XX Edycja Konkursu dla Przedszkoli "Poznajemy uroki lasu i otaczającej nas przyrody"

Dnia 18 października br. po raz dwudziesty odbył się konkurs dla przedszkoli „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”, zorganizowany przez Nadleśnictwo Gostynin i Gminę Szczawin Kościelny. Konkurs swym zasięgiem obejmuje obszar dwóch województw (mazowieckiego, łódzkiego), trzech powiatów (gostynińskiego, płockiego, łowickiego), oraz siedmiu gmin (Gostynin, Łąck, Gąbin, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Łowicz).

Tym razem gościliśmy w Zespole Placówek Oświatowych w Szczawinie Kościelnym, gdzie gości i uczestników powitali organizatorzy konkursu – gospodarz gminy Szczawin Kościelny Pani Barbara Stępniak, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Szczawinie Kościelnym Pani Marta Cichosz oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz, a konkurs poprowadziła Pani Anna Szewczyk, nauczycielka grupy Misie.

Głównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy o lesie wśród młodego pokolenia, a także zaszczepienie szacunku do rodzimej przyrody.

             Dzieci z jedenastu przedszkoli w sześcioosobowych grupach rozwiązywały zadania związane m.in. z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących, procesem powstawania produktów z drewna, czy też schronieniami leśnych zwierząt. Po każdym zadaniu dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały program artystyczny.

Komisja konkursowa po burzliwych obradach postanowiła przyznać jedenaście równorzędnych pierwszych miejsc, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy uczestników, a także zaangażowaniu ze strony rodziców i opiekunów grup.

Dzieci otrzymały dyplomy i upominki w postaci drewnianych piórników. Do każdego z przedszkoli trafiły nagrody rzeczowe – urządzenia wielofunkcyjne i radiomagnetofony. Samorządowe Przedszkole w Szczawinie Kościelnym dodatkowo za organizację wydarzenia otrzymało plansze edukacyjne do nauki rozpoznawania m.in. drzew leśnych, tropów zwierząt i grzybów.

Po zmaganiach konkursowych Pani Marta Cichosz dyrektor Przedszkola Samorządowego w Szczawinie Kościelnym zaprosiła uczestników konkursu oraz przybyłych gości na obiad. Miłym akcentem i zaskoczeniem na koniec wydarzenia był tort, przygotowany przez Przedszkole Samorządowe w Szczawinie Kościelnym z okazji obchodzonego 100-lecia PGL Lasy Państwowe.