Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin występuje 20 pomników przyrody. Są to pojedyncze drzewa. Jeden z pomników jest pomnikiem powierzchniowym, obejmującym ok 0,2 ha fragment lasu z drzewami i dnem lasu porośniętym bluszczem pospolitym Hedera helix. W granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Gostynin, ale poza jego gruntami, znajduje się ponadto 38 pomników przyrody.

Pomniki przyrody na opisywanym terenie powstawały w różnych okresach czasu, na podstawie różnych aktów prawnych. Po zmianach kompetencyjnych związanych z prowadzeniem nadzoru nad pomnikami przyrody i przeniesieniem ich do wojewody oraz reorganizacją administracyjną kraju aktualne podstawy prawne uznania za pomniki przyrody zawarte są w:

  • Rozporządzeniu nr 18 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2101)
  • Rozporządzeniu nr 19 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2102)
  • Rozporządzeniu nr 20 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2103)
  • Rozporządzeniu nr 21 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2104).

Żródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzątanie lasów i terenów miejskich 2022

Sprzątanie lasów i terenów miejskich 2022

W dniu 16.09.2022r. jak co roku Nadleśnictwo Gostynin wspólnie z Urzędem Miasta Gostynina oraz okolicznymi szkołami wzięło udział w akcji sprzątania lasów i terenów miejskich.

Śmieci w lasach nie tylko szpecą krajobraz, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, mogą przyczynić się także do powstania pożaru oraz powodować skażenie wód i gleb.

Lasy Państwowe w sprzątanie lasu wkładają ogromny wysiłek. Rocznie Lasy Państwowe wydają na sprzątanie ponad 20 mln zł, a ilość zebranych śmieci w ostatnim roku to ponad 90 tyś. m3, śmieci te wypełniłyby naczepy 1000 tirów.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w akcji.