Web Content Display Web Content Display

historia n-ctwa

       W obecnych granicach Nadleśnictwo Gostynin powstało z dniem 1 stycznia 1992r. na podstawie zarządzenia GDLP nr 20 z dnia 22 listopada 1991r. (wyłączającego obręb Kutno z Nadleśnictwa Gostynin).

      Wchodzące obecnie w skład nadleśnictwa obręby Duninów i Gostynin przed reorganizacją w 1978 roku, stanowiły samodzielne nadleśnictwa, których nazwy pokrywały się z obecnymi nazwami obrębów.

      Lasy obecnego obrębu Duninów to głównie część byłego Nadleśnictwa Duninów, utworzonego w 1945 roku z upaństwowionych gruntów leśnych majątku ziemskiego Duninów i w nieznacznej części z lasów państwowych.

      W okresie przedrozbiorowym dobra te wchodziły w skład starostwa duninowskiego, utworzonego w 1758 roku, wyodrębnionego ze starostwa kowalskiego, w przedrozbiorowym województwie brzesko-kujawskim. Po rozbiorach dobra Duninów przekazano radcy dworu pruskiego von Ike. W posiadaniu tej rodziny, znanej później jako Ike-Duninowscy, dobra te pozostały do II wojny światowej.

      W roku 1960 z Nadleśnictwa Duninów wyłączono ok. 2000 ha lasów, które przekazano w zarząd Nadleśnictwa Czarne. Z kolei w roku 1970 do Duninowa przyłączono ponad 2500 ha lasu ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Góry.

      Lasy obrębu Gostynin to głównie byłe lasy miasta Gostynin oraz w niewielkiej części lasy drobnych prywatnych właścicieli, upaństwowione po II wojnie światowej.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Publikacja "Miejsca pamięci"

Publikacja "Miejsca pamięci"

"Miejsca Pamięci" - przewodnik wydany przez Oficynę Wydawniczą FOREST, nakładem RDLP w Łodzi oraz PTL.

Publikacja jest inwentaryzacją obiektów- miejsc pamięci zlokalizowanych na obszarze nadleśnictw RDLP w Łodzi, wśród nich Nadleśnictwa Gostynin.

Lasy gostynińskie były świadkiem wielu ludzkich tragedii rozgrywających się na tle ważnych wydarzeń historycznych - powstania styczniowego i II wojny światowej. Ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże znaczą miejsca straceń powstańców, mogiły upamiętniają ofiary hitlerowskich zbrodni. W leśnych ostępach przechowywana jest pamięć o tragicznych wydarzeniach powstańczych bitwach i bohaterstwie ludzi walczących w obronie Ojczyzny.

Nadleśnictwo Gostynin w publikacji prezentuje m.in. Mogiłę powstańców styczniowych w Zuzinowie, Cmentarz leśny oraz pomnik przy Szpitalu psychiatrycznym na Zalesiu, a także miejsca pamięci ustanowione w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II - uprawa papieska w Leśniewicach i Las Smoleński w Leśnictwie Drzewce.