Web Content Display Web Content Display

edukacja-obiekty

Zachęcamy do spacerów po naszych ścieżkach przyrodniczo - leśnych:

  • Ścieżka  „Lucień"

Trasa przygotowana na południowo-zachodnim brzegu jeziora Lucień, w malowniczo położonych i bogatych pod względem przyrodniczym drzewostanach, w dużej części pochodzenia naturalnego. Ścieżka przebiega przez dawny zespół parkowy, droga wytyczona wśród lasów, swój koniec ma nad jeziorem Lucień.

  • Ścieżka „Pagórek"

Powstała w celu przybliżenia wszystkim zainteresowanym zagadnień związanych z gospodarką leśną i specyfiką pracy leśników. Zlokalizowana blisko siedziby Nadleśnictwa, w kompleksie leśnym o nazwie Pagórek. Ścieżkę można zwiedzić zarówno na pieszo, jak i na rowerze.

 

Ważną rolę edukacyjną pełni również Szkółka leśna w Choinku. Tutaj odwiedzający mogą dowiedzieć się jak wygląda cykl życia drzewa. Można także uzyskać  informację jak dużo pracy wymaga wyhodowanie sadzonki, z której później wyrasta las.

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obelisk poświęcony pamięci ofiar Katynia i Miednoje odsłonięty.

Obelisk poświęcony pamięci ofiar Katynia i Miednoje odsłonięty.

Obelisk poświęcony pamięci ofiar Katynia i Miednoje odsłonięty. 17 września br., w 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, przy Krzyżu Katyńskim i Pomniku Smoleńskim, na terenie Leśnictwa Drzewce, uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wśród przybyłych gości byli m.in. Senator RP pan Marek Martynowski i kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku pani Marlena Mazurska. Gospodarze uroczystości: Burmistrz Miasta Gostynina pan Paweł Kalinowski, Wójt Gminy Gostynin pan Edmund Zieliński i Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin pan Jacek Liziniewicz, w swoich wystąpieniach przypomnieli zebranym o wydarzeniach w Katyniu, Miednoje , Charkowie i Twerze, a także o katastrofie smoleńskiej w 2010r. Miejsce posadowienia obelisku jest szczególne dla gostynińskich leśników. 10 lat temu, w tym właśnie miejscu z inicjatywy Nadleśniczego Jacka Liziniewicza, została posadzona uprawa leśna pamięci ofiar 10 kwietnia 2010r., równocześnie posadowiono tam Krzyż Katyński i Pomnik Smoleński, wszystko to z nadzieją, że miejsce będzie żyło i przypominało ludziom o naszej historii, pobudzało do refleksji, bo jak wiemy, narody, które tracą kontakt ze swoją historią – giną. W odsłoniętym w dniu 17. września obelisku znajduje się urna z ziemią z cmentarzy w Katyniu i Miednoje, które pobrał jeden z członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Gdyni. Do Gostynina ziemia trafiła za pośrednictwem leśników z Pomorza. Woreczki z ziemią wraz z certyfikatem potwierdzającym jej pochodzenie, zostały zapieczętowane w obelisku w lipcu br. Pandemia pokrzyżowała plany gostynińskich leśników i kolejna część uroczystości została przeniesiona właśnie na dzień 17 września 2020r. Dziś obelisk znajduje się w miejscu swego przeznaczenia. Pamiętajmy o tym miejscu i ludziach, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.