Rezerwaty przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin jest siedem rezerwatów, o łącznej powierzchni 470,37 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Gostynin znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 637,34 ha. Poza gruntami nadleśnictwa występują dwa rezerwaty: Dybanka i Jezioro Szczawińskie. Ponadto w granicach nadleśnictwa znajduje się otulina rezerwatu Jezioro Drzezno.

Parki krajobrazowe

Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).

Obszary chronionego krajobrazu

W granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 w myśl Ustawy o ochronie przyrody są krajową formą ochrony przyrody, wyznaczaną jednak na podstawie kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

NIEMAPA także w łódzkich lasach

NIEMAPA także w łódzkich lasach

Łódzkie lasy mają swoją NIEmapę!

Niemapa, czyli co? Mapa to czy nie?

NIEMAPA to ilustrowany przewodnik dla rodzin z dziećmi prezentujący przyrodę, atrakcje turystyczne i leśne ciekawostki na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Stworzony po to, by zachęcać do rodzinnego odkrywania uroków lasów.

NIEMAPA pomaga rodzinom w planowaniu wycieczek po lasach w okolicach Łodzi. Nie mamy Przewodnik opisuje ciekawe miejsca, szlaki, sposoby na odkrywanie lasu z dziećmi, a nawet podpowiada w co się bawić, żeby inspirować dzieci do uważnej obserwacji i jak zachować się w lesie. Nie wskazuje dokładnych lokalizacji a raczej przybliżone miejsca. Naszą rolą jest zainspirować użytkowników do odkrycia tego, co nieznane.

Co znajdziemy w NIEMAPIE LASY ŁÓDZKIEGO? Przede wszystkim las, choć nie tylko. Można wybrać się do lasu blisko Łodzi albo gdzieś dalej, na całodniową wycieczkę. Do Kolumny czy Grotnik warto pojechać pociągiem i zabrać rowery, żeby łatwiej dojechać do rzeki Lindy czy na młyn Talar. Miłośnicy zwierząt na pewno ucieszą się z wizyty w Ośrodku Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole, a przy okazji można wpaść nad jezioro Wapienniki z wodą turkusową jak w Chorwacji. Mali ornitolodzy mogą obserwować ptaki na mokradłach okolic Zbiornika Jeziorsko w nadleśnictwie Poddębice. Wykorzystać należy jedną z wysokich wież do obserwacji ptaków.

NIEMAPA poleca leśne plaże i fantastyczne miejsca na spływy kajakowe, a gdy za zimno na kąpiel wodną warto skorzystać z kąpieli leśnych lub odwiedzić kilka wyjątkowych dębów ukrytych w lasach łódzkiego.

„NIEMAPA Lasy Łódzkiego to nic innego jak zaproszenie do poznawania lasów, którymi jako leśnicy się opiekujemy – projekt zachęca do aktywnego eksplorowania leśnych ścieżek, bo ta wyjątkowa publikacja jest pełna pomysłów na to, jak kreatywnie spędzić czas na leśnej wycieczce” – mówi Dyrektor RDLP w Łodzi, Dariusz Pieniak.

“Poprzez serię NIEMAPA NATURA chcemy ułatwić rodzinom głęboki kontakt z naturą, podpowiedzieć gdzie są ciekawe miejsca i jak zachęcić dzieciaki do bycia w lesie, poznawania go i szanowania” - wyjaśnia Małgosia Żmijska, jedna z twórczyń NIEMAPY.

NIEMAPA Lasy Łódzkiego to przewodnik wydany w piętnastu tysiącach egzemplarzy i dystrybuowany bezpłatnie przez RDLP w Łodzi i nadleśnictwa z tego terenu. Na terenie nadleśnictwa Poddębice Niemapę znajdziecie w biurze nadleśnictwa (Rodrysin 18 A) oraz we wszystkich siedzibach naszych leśnictw.

Przewodnik można też pobrać ze strony www.niemapa.pl i strony RDLP w Łodzi, zakładka: EDUKACJA>NIEMAPA. Bezpośredni link: https://www.lodz.lasy.gov.pl/niemapa-lasy-lodzkiego

NIEMAPA Lasy Łódzkiego czeka na Was w nadleśnictwach:

  • Bełchatów ul. Lipowa 175, Bełchatów
  • Brzeziny, Kaletnik ul. Główna 3, Koluszki
  • Grotniki, ul. Ogrodnicza 6/8, Zgierz
  • Kolumna, ul. Leśników Polskich 1c, Łask
  • Piotrków, Łęczno 101, Sulejów
  • Poddębice, Rodrysin 18a, Poddębice
  • Przedbórz, ul. Konecka 50, Przedbórz
  • Radomsko, ul. Piłsudskiego 3, Radomsko
  • Skierniewce, Maków, ul. Zwierzyniec 2, Skierniewice
  • Smardzewice, ul. Główna 1a, Smardzewice
  • Spała, ul. Gabrysiewicza 2, Inowłódz
  • Wieluń, ul. Żeromskiego 5, Wieluń

Bezpłatnych egzemplarzy NIEMAPY Lasy Łódzkiego szukajcie także w:

  • Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi – Matejki 16
  • Łódzkiej Informacji Turystycznej – Piotrkowska 28
  • Księgarni „Do Dzieła” – Próchnika 3
  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – Wojska Polskiego 83
  • Bibliotece Tuvim – Tuwima 46
  • Bibliotece „Wolność” – Plac Wolności 4
  • MSK Strefie Kultury Otwartej – Jagiellonki 4

Zapraszamy po odbiór i zwiedzanie lasu!