Asset Publisher
Gostynińsko - Włocławski PK
Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).
Celem jego utworzenia była ochrona unikalnych w kraju terenów o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i rekreacyjnych. Park obejmuje swym zasięgiem obszary należące do sześciu gmin: Włocławek, Kowal, Baruchowo, Nowy Duninów, Gostynin i Łąck. Powierzchnia parku wynosi 38 950 ha. W strukturze użytkowania dominują lasy – 24 280 ha, następnie użytki rolne – 11 460 ha, wody -1 285 ha i pozostałe tereny – 1 925 ha.
Znajdujące się w granicach parku lasy państwowe pozostają w zarządzie nadleśnictw Włocławek, Gostynin i Łąck.
Ogółem powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Gostynin w granicach parku wynosi 9 069 ha, natomiast powierzchnia gruntów nadleśnictwa w granicach otuliny to ok. 1 514 ha.
Zadaniem parku jest nie tylko ochrona tworów przyrody i krajobrazu, ale także realizacja zapotrzebowań społecznych: wypoczynkowych i rekreacyjnych oraz zapewnienie mieszkańcom korzystnych warunków życia i pracy, przy zachowaniu zasad ochrony przyrody. Park jest naturalną osłoną dla rezerwatów przyrody oraz obiektem badań naukowych.
Teren parku wyróżnia się zwartymi obszarami leśnymi (ponad 60% powierzchni), unikalną rzeźbą wydmowo-glacjalną oraz licznymi jeziorami i stawami. W lasach gatunkiem dominującym jest sosna pospolita. Kompleksy leśne parku zapewniają naturalny filtr, zatrzymujący zanieczyszczenie powietrza i jednocześnie są „fabryką" tlenu atmosferycznego. Fauna jest bogata, zwłaszcza licznie reprezentowana przez ptactwo wodne i błotne. Park i jego otulina są intensywnie eksploatowane turystycznie.
Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.
Asset Publisher
XX Edycja Konkursu dla Przedszkoli "Poznajemy uroki lasu i otaczającej nas przyrody"
XX Edycja Konkursu dla Przedszkoli "Poznajemy uroki lasu i otaczającej nas przyrody"
Dnia 18 października br. po raz dwudziesty odbył się konkurs dla przedszkoli „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”, zorganizowany przez Nadleśnictwo Gostynin i Gminę Szczawin Kościelny. Konkurs swym zasięgiem obejmuje obszar dwóch województw (mazowieckiego, łódzkiego), trzech powiatów (gostynińskiego, płockiego, łowickiego), oraz siedmiu gmin (Gostynin, Łąck, Gąbin, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Łowicz).
Tym razem gościliśmy w Zespole Placówek Oświatowych w Szczawinie Kościelnym, gdzie gości i uczestników powitali organizatorzy konkursu – gospodarz gminy Szczawin Kościelny Pani Barbara Stępniak, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Szczawinie Kościelnym Pani Marta Cichosz oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz, a konkurs poprowadziła Pani Anna Szewczyk, nauczycielka grupy Misie.
Głównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy o lesie wśród młodego pokolenia, a także zaszczepienie szacunku do rodzimej przyrody.
Dzieci z jedenastu przedszkoli w sześcioosobowych grupach rozwiązywały zadania związane m.in. z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących, procesem powstawania produktów z drewna, czy też schronieniami leśnych zwierząt. Po każdym zadaniu dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały program artystyczny.
Komisja konkursowa po burzliwych obradach postanowiła przyznać jedenaście równorzędnych pierwszych miejsc, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy uczestników, a także zaangażowaniu ze strony rodziców i opiekunów grup.
Dzieci otrzymały dyplomy i upominki w postaci drewnianych piórników. Do każdego z przedszkoli trafiły nagrody rzeczowe – urządzenia wielofunkcyjne i radiomagnetofony. Samorządowe Przedszkole w Szczawinie Kościelnym dodatkowo za organizację wydarzenia otrzymało plansze edukacyjne do nauki rozpoznawania m.in. drzew leśnych, tropów zwierząt i grzybów.
Po zmaganiach konkursowych Pani Marta Cichosz dyrektor Przedszkola Samorządowego w Szczawinie Kościelnym zaprosiła uczestników konkursu oraz przybyłych gości na obiad. Miłym akcentem i zaskoczeniem na koniec wydarzenia był tort, przygotowany przez Przedszkole Samorządowe w Szczawinie Kościelnym z okazji obchodzonego 100-lecia PGL Lasy Państwowe.