Asset Publisher Asset Publisher

Gostynińsko - Włocławski PK

Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).

Celem jego utworzenia była ochrona unikalnych w kraju terenów o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i rekreacyjnych. Park obejmuje swym zasięgiem obszary należące do sześciu gmin: Włocławek, Kowal, Baruchowo, Nowy Duninów, Gostynin i Łąck. Powierzchnia parku wynosi 38 950 ha. W strukturze użytkowania dominują lasy – 24 280 ha, następnie użytki rolne – 11 460 ha, wody -1 285 ha i pozostałe tereny – 1 925 ha.

Znajdujące się w granicach parku lasy państwowe pozostają w zarządzie nadleśnictw Włocławek, Gostynin i Łąck.

Ogółem powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Gostynin w granicach parku wynosi 9 069 ha, natomiast powierzchnia gruntów nadleśnictwa w granicach otuliny to ok. 1 514 ha.

Zadaniem parku jest nie tylko ochrona tworów przyrody i krajobrazu, ale także realizacja zapotrzebowań społecznych: wypoczynkowych i rekreacyjnych oraz zapewnienie mieszkańcom korzystnych warunków życia i pracy, przy zachowaniu zasad ochrony przyrody. Park jest naturalną osłoną dla rezerwatów przyrody oraz obiektem badań naukowych.

Teren parku wyróżnia się zwartymi obszarami leśnymi (ponad 60% powierzchni), unikalną rzeźbą wydmowo-glacjalną oraz licznymi jeziorami i stawami. W lasach gatunkiem dominującym jest sosna pospolita. Kompleksy leśne parku zapewniają naturalny filtr, zatrzymujący zanieczyszczenie powietrza i jednocześnie są „fabryką" tlenu atmosferycznego. Fauna jest bogata, zwłaszcza licznie reprezentowana przez ptactwo wodne i błotne. Park i jego otulina są intensywnie eksploatowane turystycznie.

Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu

Wspólnie dla czystych lasów! Dwudniowa akcja sprzątania lasów z leśnikami zainaugurowała konkurs organizowany przez Dziennik Łódzki i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”.

Odbyło się 19 wydarzeń w 19 nadleśnictwach RDLP w Łodzi, w których udział wzięło ok. 1600 uczestników, ponad 150 leśników! Wspólnie zebraliśmy 1400 worków śmieci (60 l) na łącznej powierzchni 2000 ha!

Następnie do lasów ruszyliście indywidualnie, by powalczyć o nagrody główne: elektryczne hulajnogi. Bardzo dziękujemy wszystkim miłośnikom lasów, którzy wzięli udział w akcji i konkursie – udowodniliśmy, że razem możemy więcej! Dzięki każdej osobie, która postanowiła włączyć się w sprzątanie okolicznych lasów, ze śmieci został oczyszczony fragment lasu. To postawa godna naśladowania, gdy zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje się coraz większym problemem. Celem naszych działań jest przekonać czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami dbać o czystość lasów, w których odpoczywamy. Zalegające odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Las to nasze wspólne dobro – mimo że z roku na rok wzrasta kwota, którą jako Lasy Państwowe przeznaczamy na zbiórkę i wywóz śmieci, wciąż śmieci w lesie są istotnym problemem.
Tym bardziej dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, który wykonali ogromną pracę.

Niestety nie mogliśmy nagrodzić wszystkich, zatem nagrody główne otrzymują:
1 miejsce – Przemysław Stelmasiak
2 miejsce – Agata Warczachowska i Anna Grzelak
3 miejsce – Marta Kamińska

Postanowiliśmy także przyznać wyróżnienia: Sebastianowi i Justynie Herbusiom, Sebastianowi Kwiatkowskiemu, Małgorzacie i Antonii Troń.

#dlalasudlaludzi

Lasy sprzątamy cały rok, jednak wspólne akcje sprzątania lasów to nie jedyne wydarzenia organizowane przez leśników z terenu RDLP w Łodzi.

Za nami wiele leśnych inicjatyw na Dzień Dziecka, a już  3 czerwca wydarzenie pod tajemniczą nazwą „Noc ciemna” przy Szkółce Leśnej Borowiny w Nadleśnictwie Bełchatów czy „Nocne Kino Plenerowe” w Nadleśnictwie Smardzewice 4 czerwca na terenie Szkółki Leśnej Iłki w Swolszewicach Dużych, które wyświetli ok. 10 filmów o tematyce przyrodniczej.