Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin występuje 20 pomników przyrody. Są to pojedyncze drzewa. Jeden z pomników jest pomnikiem powierzchniowym, obejmującym ok 0,2 ha fragment lasu z drzewami i dnem lasu porośniętym bluszczem pospolitym Hedera helix. W granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Gostynin, ale poza jego gruntami, znajduje się ponadto 38 pomników przyrody.

Pomniki przyrody na opisywanym terenie powstawały w różnych okresach czasu, na podstawie różnych aktów prawnych. Po zmianach kompetencyjnych związanych z prowadzeniem nadzoru nad pomnikami przyrody i przeniesieniem ich do wojewody oraz reorganizacją administracyjną kraju aktualne podstawy prawne uznania za pomniki przyrody zawarte są w:

  • Rozporządzeniu nr 18 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2101)
  • Rozporządzeniu nr 19 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2102)
  • Rozporządzeniu nr 20 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2103)
  • Rozporządzeniu nr 21 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2104).

Żródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu

Wspólnie dla czystych lasów! Dwudniowa akcja sprzątania lasów z leśnikami zainaugurowała konkurs organizowany przez Dziennik Łódzki i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”.

Odbyło się 19 wydarzeń w 19 nadleśnictwach RDLP w Łodzi, w których udział wzięło ok. 1600 uczestników, ponad 150 leśników! Wspólnie zebraliśmy 1400 worków śmieci (60 l) na łącznej powierzchni 2000 ha!

Następnie do lasów ruszyliście indywidualnie, by powalczyć o nagrody główne: elektryczne hulajnogi. Bardzo dziękujemy wszystkim miłośnikom lasów, którzy wzięli udział w akcji i konkursie – udowodniliśmy, że razem możemy więcej! Dzięki każdej osobie, która postanowiła włączyć się w sprzątanie okolicznych lasów, ze śmieci został oczyszczony fragment lasu. To postawa godna naśladowania, gdy zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje się coraz większym problemem. Celem naszych działań jest przekonać czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami dbać o czystość lasów, w których odpoczywamy. Zalegające odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Las to nasze wspólne dobro – mimo że z roku na rok wzrasta kwota, którą jako Lasy Państwowe przeznaczamy na zbiórkę i wywóz śmieci, wciąż śmieci w lesie są istotnym problemem.
Tym bardziej dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, który wykonali ogromną pracę.

Niestety nie mogliśmy nagrodzić wszystkich, zatem nagrody główne otrzymują:
1 miejsce – Przemysław Stelmasiak
2 miejsce – Agata Warczachowska i Anna Grzelak
3 miejsce – Marta Kamińska

Postanowiliśmy także przyznać wyróżnienia: Sebastianowi i Justynie Herbusiom, Sebastianowi Kwiatkowskiemu, Małgorzacie i Antonii Troń.

#dlalasudlaludzi

Lasy sprzątamy cały rok, jednak wspólne akcje sprzątania lasów to nie jedyne wydarzenia organizowane przez leśników z terenu RDLP w Łodzi.

Za nami wiele leśnych inicjatyw na Dzień Dziecka, a już  3 czerwca wydarzenie pod tajemniczą nazwą „Noc ciemna” przy Szkółce Leśnej Borowiny w Nadleśnictwie Bełchatów czy „Nocne Kino Plenerowe” w Nadleśnictwie Smardzewice 4 czerwca na terenie Szkółki Leśnej Iłki w Swolszewicach Dużych, które wyświetli ok. 10 filmów o tematyce przyrodniczej.