Asset Publisher
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.
Do użytków ekologicznych zalicza się: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne „oczka wodne", kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, skarpy, kamieńce itd. Użytki ekologiczne spełniają funkcje biocenotyczną i fizjocenotyczną. Do funkcji pierwszego rodzaju zalicza się:
- lokalne banki genów roślin i zwierząt oraz ostoje biologicznej różnorodności,
- ostoje i miejsca gnieżdżenia się oraz żerowania drobnej zwierzyny, miejsca rozrodu płazów, ptaków
- ostoje gatunków dzikich roślin leczniczych, miododajnych itd.,
- ostoje zwierząt, biorących udział w biologicznej ochronie i sprzyjających zachowaniu ekologicznej równowagi.
Natomiast do funkcji drugiego rodzaju zalicza się:
- oazy biocenotyczne i wyspy ekologiczne pośród monotonnego krajobrazu pól i lasów gospodarczych,
- fragmenty korytarzy ekologicznych, łączących cenne przyrodniczo obszary przez tereny intensywnie zagospodarowane,
- szlaki wędrówek zwierząt lądowych i punkty etapowe na trasach przelotów ptaków migrujących,
- ochronę źródlisk, wód płynących i stojących, ochronę przed erozją, poprawę lokalnego mikroklimatu itd.,
Użytki ekologiczne na terenie nadleśnictwa utworzone zostały Rozporządzeniem Nr 72 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 lipca 2005 r. w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 175, poz. 5572) oraz Rozporządzeniem Nr 35 Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lipca 2007r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz. Woj. Maz. Nr 138, poz. 3651). Aktualnie organem mającym kompetencje do tworzenia i likwidowania użytków posiada Rada Gminy lub Rada Miasta.
Na terenie Nadleśnictwa Gostynin występuje 91 użytków ekologicznych (pod osobnym numerem w rejestrze) o łącznej powierzchni wg tego rejestru wynoszącej 129,11 ha.
Powierzchnia ta nie jest zgodna z powierzchnią użytków wynikającą z ewidencji gruntów nadleśnictwa, w którym brak jest ujawnienia, jako użytki ekologiczne jednego wydzielenia: 103Ak w obrębie Duninów. Wydzielenie to ujęte jest w rejestrze użytków województwa mazowieckiego, jako użytek ekologiczny, natomiast w powszechnej ewidencji gruntów występuje, jako grunty leśne (Ls). Ponadto w efekcie zmian w ewidencji gruntów nastąpiła zmiana w powierzchni użytku (nr rej. 345) z 0,30 ha na 0,36 ha. Wobec tego ogólna powierzchnia użytków ekologicznych na gruntach nadleśnictwa wynosi 129,17 ha, z tego w ewidencji gruntów ujawnione jest 128,84 ha.
Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.
Asset Publisher
OGŁOSZENIE O SUBMISJI
OGŁOSZENIE O SUBMISJI
ŁÓDZKA SUBMISJA DREWNA CENNEGO
W NADLEŚNICTWIE BRZEZINY
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w Łódzkiej Submisji Drewna Cennego w Nadleśnictwie Brzeziny.
W ofercie sprzedaży znajduje się łącznie 462,11 m3 surowca drzewnego (412 kłód i dłużyc) w tym:
- surowca dębowego W0 - 441,57 m3,
- surowca bukowego W0 - 20,54 m3.
Wielkowymiarowe drewno dębowe i bukowe przygotowane zostało do sprzedaży w postaci kłód i dłużyc, stanowiących oddzielne losy.
Zapraszamy do oględzin surowca znajdującego się na składnicy Wykno, położonej na terenie Nadleśnictwa Brzeziny w dniach 8 – 18.11.2024 roku, w dni robocze w godz. 8:00 - 15:00. GPS: 51°39'23.4"N 19°54'39.8"E, X:421510.48 Y:563003.09.
Oferty należy składać do sekretariatu Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w miejscowości Kaletnik, ul. Główna 3, 95 – 040 Koluszki w zamkniętych kopertach lub pocztą elektroniczną na adres submisja@lodz.lasy.gov.pl do dnia 19 listopada 2024r., do godziny 9.00.
Publiczne otwarcie ofert nastąpi w dniu 19 listopada 2024 r., o godz. 10.00 na świetlicy Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w Kaletniku ul. Główna 3, 95-040 Koluszki.
Szczegółowe informacje dotyczące Submisji, w tym m.in.: Regulamin submisji, Wzór umowy na sprzedaż drewna oraz wzory dokumentów niezbędnych do złożenia oferty (Oświadczenie oferenta, Karta oferenta i Karta ofertowa z części A katalogu) znajdą się w Katalogu submisji zamieszczonym na stronie internetowej RDLP w Łodzi - https://www.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci oraz na stronach internetowych nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Łodzi. Katalog submisji od dnia 7.11.2024 roku dostępny będzie również w formie papierowej w biurze RDLP w Łodzi (w Wydziale Gospodarki Drewnem), w biurach nadleśnictw oraz na składnicy Wykno.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Drewnem e-mail: marketing@lodz.lasy.gov.pl oraz pracownicy Nadleśnictwa Brzeziny e-mail: brzeziny@lodz.lasy.gov.pl.
Poniżej zamieszczamy link do chmury ze zdjęciami na submisję:
https://chmura.lasy.gov.pl/owncloud/index.php/s/AwG1wuUr3G0Zeu8
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Submisji!