Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest częścią nauki leśnictwa, zajmującą się zasadami najwłaściwszego sposobu pozyskiwania i przerabiania drewna oraz wszelkich innych produktów leśnych, by najlepiej nadawały się się do użytku lub zbycia.

Użytki leśne dzielimy na główne i uboczne.

Użytki główne stanowi drewno, ponieważ gospodarka leśna ma za cel właściwe pozyskiwanie tego produktu. Użytki uboczne to wszelkie płody, takie jak: żywica, nasiona, owoce, grzyby, zioła ole także pszczelarstwo leśne i in.

Użytkowanie główne czyli pozyskanie drewna, jest trudną pracą, wymagającą dużych umiejętności. Składa się ze ścinki drzew, zrywki drewna, wyrobu i przygotowania do wywozu drewna. Pozyskiwane drewno jest mierzone, znakowane i przyjmowane do ewidencji (czynności odbiórki drewna). Uzyskane w ten sposób informacje o pozyskanym drewnie trafiają do komputera i służą do jego identyfikacji i sprzedaży.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ćwiczenia terenowe studentów leśnictwa

Ćwiczenia terenowe studentów leśnictwa

W piątek 09.06.2017 r. w Nadleśnictwie Gostynin odbyły się zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Leśnego SGGW. W zajęciach z hodowli lasu wzięło udział ponad stu studentów z udziałem pięciu profesorów .

Nadleśniczy powitał studentów na mogile Powstańców Styczniowych gdzie zaprezentował Nadleśnictwo oraz opowiedział o historii Powstania Styczniowego na Ziemi Gostynińskiej.

Pierwszy przystanek – Leśnictwo Drzewce – omówienie zasad prowadzenia rębni IB, porównanie odnowienia naturalnego i sztucznego sosny, warunki mikroklimatyczne panujące na zrębie, pielęgnacja upraw oraz czyszczeń wczesnych i ich wpływu na jakość przyszłego drzewostanu. Zaprezentowano możliwości naturalnego odnowienia dębu w rębni stopniowej gniazdowej udoskonalonej. Następnie odwiedzono tereny leśnictwa Duninów gdzie omówiono wady i zalety rębni gniazdowych, pielęgnacje starszych drzewostanów, etapy przebudowy drzewostanów grabowych, czyszczenia wczesne w młodnikach dębowych. Zajęcia zakończono w szkółce Choinek, na której przedstawiono zagadnienia dotyczące produkcji szkółkarskiej w Nadleśnictwie.

Zajęcia prowadzone w terenie są doskonałą okazją do wymiany doświadczenia pomiędzy studentami, profesorami i leśnikami.

 

Tekst: Bartosz Bittner

Zdjęcia: Jarosław Borczyński