Widok zawartości stron Widok zawartości stron

historia n-ctwa

       W obecnych granicach Nadleśnictwo Gostynin powstało z dniem 1 stycznia 1992r. na podstawie zarządzenia GDLP nr 20 z dnia 22 listopada 1991r. (wyłączającego obręb Kutno z Nadleśnictwa Gostynin).

      Wchodzące obecnie w skład nadleśnictwa obręby Duninów i Gostynin przed reorganizacją w 1978 roku, stanowiły samodzielne nadleśnictwa, których nazwy pokrywały się z obecnymi nazwami obrębów.

      Lasy obecnego obrębu Duninów to głównie część byłego Nadleśnictwa Duninów, utworzonego w 1945 roku z upaństwowionych gruntów leśnych majątku ziemskiego Duninów i w nieznacznej części z lasów państwowych.

      W okresie przedrozbiorowym dobra te wchodziły w skład starostwa duninowskiego, utworzonego w 1758 roku, wyodrębnionego ze starostwa kowalskiego, w przedrozbiorowym województwie brzesko-kujawskim. Po rozbiorach dobra Duninów przekazano radcy dworu pruskiego von Ike. W posiadaniu tej rodziny, znanej później jako Ike-Duninowscy, dobra te pozostały do II wojny światowej.

      W roku 1960 z Nadleśnictwa Duninów wyłączono ok. 2000 ha lasów, które przekazano w zarząd Nadleśnictwa Czarne. Z kolei w roku 1970 do Duninowa przyłączono ponad 2500 ha lasu ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Góry.

      Lasy obrębu Gostynin to głównie byłe lasy miasta Gostynin oraz w niewielkiej części lasy drobnych prywatnych właścicieli, upaństwowione po II wojnie światowej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZAWIADOMIENIE zabiegi agrolotnicze

ZAWIADOMIENIE zabiegi agrolotnicze

Zgodnie z zarządzeniem Nr. 18/2025 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi z dnia 8 kwietnia 2025r. znak sprawy ZO.7100.7.2025 w sprawie ograniczania zagrożeń ze strony szkodliwych owadów, grzybów patogenicznych i innych zjawisk szkodotwórczych w 2025 roku.  Działając  w myśl art. 10 ust. 1 Ustawy o Lasach ( Dz.U.2025.567 t.j.) oraz zarządzenia nr. 30 z dnia 25 marca 2025r.  w sprawie ograniczenia zagrożeń ze strony szkodliwych owadów, grzybów patogenicznych i innych zjawisk szkodotwórczych w lasach w 2025r.

 

ZAWIADAMIAM

O podjęciu decyzji w sprawie wykonania chemicznego zabiegu ratowniczego w drzewostanach Lasów Państwowych wykazujących zagrażającą trwałości lasu obecność owada brudnicy mniszki (Lymantria monacha) na terenach wchodzących w skład Nadleśnictwa Gostynin stanowiących oddziały zaznaczone na załączonej mapie i położonych w zasięgu terytorialnym gminy Nowy Duninów. Łącznie powierzchnia chemicznego zabiegu ratowniczego obejmie 975 ha lasów .

Zabieg chemiczny zostanie wykonany techniką agrolotniczą z użyciem insektycydu Confirm i środka pomocniczego (adiuwantu) Ikar 95 EC w dawkach zgodnych z etykietą – instrukcją użycia.

Nazwa środka ochrony roślin:

Confirm

Ikar 95 EC

Rodzaj:

insektycyd

adiuwant

Nazwa i zawartość substancji aktywnej:

tebufenozyd (związek z grupy pochodnych

diacylohydrazyn) – 240 g/l (22,49%)

olej mineralny SAE 10/95 (destylat ropy naftowej

zawierający węglowodory parafinowe) - 95%

Klasy i kategorie zagrożenia wraz ze zwrotami wskazującymi rodzaj zagrożenia:

Stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego – zagrożenie przewlekłe, kategoria 1:

H410 – Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.

Nie dotyczy

Inne zagrożenia, które nie powodują zaklasyfikowania

Nie dotyczy

Może powodować słabe podrażnienie skóry i oczu przy dłuższym,

bezpośrednim kontakcie.

Może powodować podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych

w przypadku narażenia na rozpylony produkt.

OKRESY KARENCJI

Lasy -Nie dotyczy

Nie dotyczy

OKRES

PREWENCJI DLA LUDZI,

PSZCZÓŁ I ZWIERZĄT

Dla ludzi -7 dni

Nie dotyczy

 

 

Szczegółową charakterystykę i sposób użycia obu wymienionych środków zawierają załączone etykiety -instrukcje użytkowania. W związku z powyższym podczas wykonywania zabiegu  i w ciągu 7 dni po jego zakończeniu w strefie zagrożonej należy zachowywać środki ostrożności tj. Nie przebywać w strefie.

Na granicy lasu objętego zakazem wstępu, a w szczególności przy drogach i przejściach prowadzących do lasu zostaną przez Nadleśnictwo wywieszone tablice ostrzegawcze z napisem „ZAKAZ WSTĘPU DO LASU. ZABIEG RATOWNICZY ZWALCZANIA SZKODLIWYCH OWADÓW  NA PODSTAWIE USTAWY O LASACH Z 28 WRZEŚNIA 1991R. (Dz. U. z 2025.567t.j. ) ZAKAZ WSTĘPU OSOBOM POSTRONNYM NA TEREN PODDANY ZABIEGOM ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN  NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA GOSTYNIN Zakaz obowiązuje od dnia …… do dnia ……… „

Jednocześnie Nadleśnictwo zwraca się z prośbą o włączenie się do akcji informacyjnej w odniesieniu do miejscowej ludności.

Oprysk będzie wykonywany w  okresie od 24 maja  do 31 maja 2025r. w zależności od warunków atmosferycznych.

W sprawach związanych z akcją prosimy kontaktować się telefonicznie lub pisemnie z Nadleśnictwem Gostynin tel. (24) 235-30-56. Zaistniałe ewentualne szkody należy zgłaszać pisemnie lub osobiście w ciągu 24h od ich wystąpienia.

Link do mapy

Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin

Załączniki:

  1. Mapa terenu objętego opryskiem
  2. etykieta-instrukcja preparatu Confirm
  3. Etykieta- instrukcja preparatu Ikar 95EC
  4. Decyzja Nr 22/2025
  5. Załącznik nr. 2 do decyzji nr.22/2025
  6. Mapa