Widok zawartości stron Widok zawartości stron

LKP "Lasy Gostynińsko-Włocławskie"

Lasy Nadleśnictwa Gostynin wchodzą w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego o nazwie Lasy Gostynińsko-Włocławskie. Został on utworzony 1 stycznia 1995 r. mocą zarządzenia nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych (ZO-72-15/94) z dnia 19.12.1994 r. Obecnie zasady funkcjonowania LKP „Lasy Gostynińsko-Włocławskie" reguluje Zarządzenie Nr 5 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24.01.2001 r. w sprawie Leśnych Kompleksów Promocyjnych (ZO-01-1/4/01) oraz Zarządzenie Nr 23 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 06.03.2003 r. zmieniające zarządzenie nr 5 (Z)-731-1/03).

W skład LKP wchodzą lasy nadleśnictw: Włocławek należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Gostynin i Łąck z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Ogólna powierzchnia LKP wynosi 53 093 ha.

LKP obejmuje lasy położone wzdłuż doliny Wisły od Lubań po Gąbin. We wschodniej części (Nadleśnictwo Łąck) są to dość płaskie tereny, stopniowo ku zachodowi (obręb Duninów i Nadleśnictwo Włocławek) przechodzące w morfologicznie zróżnicowany teren terasy nadzalewowej Wisły z licznymi zwydmieniami. Obszar znany jest również z dużej liczby jezior, z których niektóre osiągają kilkaset hektarów powierzchni. W części północnej, w obrębie dawnej terasy zalewowej Wisły, utworzony został sztuczny zbiornik zaporowy.

Celem funkcjonowania LKP jest przede wszystkim promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, wykonywanie tej gospodarki w sposób uwzględniający wymagania ochrony przyrody, jak najszersze udostępnianie terenów leśnych przy jednoczesnej kanalizacji ruchu turystycznego, prowadzenie działalności edukacyjnej, prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego w celu wyciągnięcia wniosków dotyczących możliwości i warunków upowszechniania zasad ekorozwoju na całym obszarze działania Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Festiwal Światła 2022

Festiwal Światła 2022

Za nami kolejna, dwunasta, edycja Light.Move.Festival.! Lasy Państwowe po raz drugi były Partnerem tego wspaniałego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz naszego miasta i jak zawsze zgromadziło tłumy na ulicach Łodzi.

Łódź w miniony weekend ponownie stała się Polską stolicą sztuki światła. Tegoroczna edycja kręciła się wokół tematu PRZEBUDZENIA i zachwycała różnorodnością świetlnych form. Po raz pierwszy w programie znalazło się ponad 45 punktów, w tym aż szesnaście – więcej niż kiedykolwiek wcześniej – widowiskowych wielkoformatowych projekcji.

Co więcej, wiele z nich skupiało się na „przebudzeniu” w naturze – miłośnicy przyrody mogli być w tym roku bardzo usatysfakcjonowani, gdyż to właśnie przyroda najmocniej inspirowała artystów. Przygotowana na tę okazję animacja Lasów Państwowych spotkała się z pozytywnym odbiorem, a motywem przewodnim dla projekcji pozostało hasło towarszyszące naszej pracy od lat: dla lasu, dla ludzi. W treści spotu przygotowanego w technice POP UP pojawiły się także hasła: drewno jest z lasu oraz lasów w Polsce przybywa.

W programie LMF 2022 nie zabrakło także muzycznych atrakcji i działań edukacyjnych, skierowanych do odbiorców w różnym wieku, w tym cieszące się popularnością warsztaty fotografowania nocą.

O festiwalu

Light.Move.Festival. na przełomie lat zdobył uznanie łodzian oraz liczne nagrody. To impreza znana w całej Polsce i licznie naśladowana w innych miastach. Za organizację wydarzenia odpowiedzialna jest od 12 lat Fundacja Lux Pro Monumentis należąca do sektora pozarządowego. Działa i realizuje otwarte, bezpłatne wydarzenie promujące nasze miasto i cieszące mieszkańców, dzięki Partnerom, Sponsorom, darowiznom. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę i również pojawić się w kilku festiwalowych lokalizacjach.

Wydarzenia festiwalowe adresowane są do wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, którzy zafascynowani działaniami artystycznymi, odwiedzają i poznają woj. łódzkie podczas kolejnych edycji LMF. Atrakcje festiwalu odwiedziło każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy osób!

Lasy Państwowe widoczne były w kilku punktach miasta:

• animacja ścianie budynku kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 147-149;

• animacja ścianie budynku kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 90;

• drzewie w parku Sienkiewicza - ekspozycja logotypu na koronach drzew w miejskim parku, w towarzystwie iluminacji zieleni;

• powierzchni instalacji przestrzennej Flower Power (instalacja artystyczna nawiązująca do świata natury i roślinności) - ekspozycja logotypu;

• animacja na ścianie w obszarze EC1;

• logo na tablicach informacyjnych w terenie Festiwalu;

 

foto: materiały LMF i własne