Widok zawartości stron Widok zawartości stron

edukacja-obiekty

Zachęcamy do spacerów po naszych ścieżkach przyrodniczo - leśnych:

  • Ścieżka  „Lucień"

Trasa przygotowana na południowo-zachodnim brzegu jeziora Lucień, w malowniczo położonych i bogatych pod względem przyrodniczym drzewostanach, w dużej części pochodzenia naturalnego. Ścieżka przebiega przez dawny zespół parkowy, droga wytyczona wśród lasów, swój koniec ma nad jeziorem Lucień.

  • Ścieżka „Pagórek"

Powstała w celu przybliżenia wszystkim zainteresowanym zagadnień związanych z gospodarką leśną i specyfiką pracy leśników. Zlokalizowana blisko siedziby Nadleśnictwa, w kompleksie leśnym o nazwie Pagórek. Ścieżkę można zwiedzić zarówno na pieszo, jak i na rowerze.

 

Ważną rolę edukacyjną pełni również Szkółka leśna w Choinku. Tutaj odwiedzający mogą dowiedzieć się jak wygląda cykl życia drzewa. Można także uzyskać  informację jak dużo pracy wymaga wyhodowanie sadzonki, z której później wyrasta las.

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rocznica bitwy w Gaśnie

Rocznica bitwy w Gaśnie

12. marca obchodzić będziemy 158. rocznicę bitwy Powstania Styczniowego, która odbyła się w miejscowości Gaśno, nieopodal Gostynina. Okolice Gostynina były miejscem wielu bitew i potyczek powstańców z wojskami rosyjskiego zaborcy. To nie tylko Gaśno, ale także Szczawin Kościelny, Gąbin, Kunki, Zdwórz. W Gaśnie znajduje się pomnik bitwy, ustawiony na mogile 49. powstańców z oddziału Józefa Łakińskiego, którzy zginęli 12 marca 1863 r. Tego dnia na powstańców stacjonujących na folwarku w Lucieniu uderzyły dwie kolumny Rosjan: pułkownika Burhardta z Kutna i majora Fenchawa z Płocka. Powstańcy wycofali się w stronę Gostynina i dalej do Gaśna, gdzie zostali zepchnięci przez otaczających Rosjan, do lodowatej wody stawu, gdzie utonęli. W miejscu bitwy stanął krzyż, a następnie, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, stanął kamień z tablicą. Przedwojenny skromny pomnik został zniszczony przez Niemców czasie II wojny światowej. Obecny pomnik został odbudowany z inicjatywy społeczeństwa miasta i powiatu gostynińskiego w 1963r., w 100-lecie śmierci powstańców. Płyta pamiątkowa jest poświęcona także innym oddziałom powstańczym działającym na terenie powiatu gostynińskiego, w tym oddziałom Syrewicza, Orłowskiego, Oborskiego, Grosmana, Szumińskiego, Mieleckiego. Pomnik zmodernizowano w 1998r. Jego twórcą jest rzeźbiarz z Gostynina, pan Tadeusz Biniewicz. Pomnik w Gaśnie i inne miejsca pamięci na terenie Nadleśnictwa Gostynin są otoczone szczególną troską przez gostynińskich leśników. Pamiętamy o tych miejscach i ludziach, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.