Widok zawartości stron Widok zawartości stron

edukacja-obiekty

Zachęcamy do spacerów po naszych ścieżkach przyrodniczo - leśnych:

  • Ścieżka  „Lucień"

Trasa przygotowana na południowo-zachodnim brzegu jeziora Lucień, w malowniczo położonych i bogatych pod względem przyrodniczym drzewostanach, w dużej części pochodzenia naturalnego. Ścieżka przebiega przez dawny zespół parkowy, droga wytyczona wśród lasów, swój koniec ma nad jeziorem Lucień.

  • Ścieżka „Pagórek"

Powstała w celu przybliżenia wszystkim zainteresowanym zagadnień związanych z gospodarką leśną i specyfiką pracy leśników. Zlokalizowana blisko siedziby Nadleśnictwa, w kompleksie leśnym o nazwie Pagórek. Ścieżkę można zwiedzić zarówno na pieszo, jak i na rowerze.

 

Ważną rolę edukacyjną pełni również Szkółka leśna w Choinku. Tutaj odwiedzający mogą dowiedzieć się jak wygląda cykl życia drzewa. Można także uzyskać  informację jak dużo pracy wymaga wyhodowanie sadzonki, z której później wyrasta las.

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”

Konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”

Już po raz czternasty w miniony piątek odbył się konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody” organizowany przez Nadleśnictwo Gostynin. Konkurs swym zasięgiem obejmuje obszar dwóch województw (mazowieckiego, łódzkiego), trzech powiatów (gostynińskiego, płockiego, łowickiego), oraz siedmiu gmin (Gostynin, Łąck, Gąbin, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Łowicz). Nadrzędnym celem konkursu jest zaszczepienie w młodym pokoleniu Polaków szacunku do otaczającej nas przyrody. Przez te czternaście lat w konkursie wzięło udział ponad siedemset dzieci w wieku przedszkolnym.

            W tym roku gościliśmy w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki
w Kiernozi. Przybyłych gości oraz uczestników przywitali pani Marzena Bogucka dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kiernozi współorganizator tegorocznego konkursu, oraz pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz.

            Dzieci z dziesięciu przedszkoli w sześcioosobowych grupach rozwiązywały zadania związane m.in. z rozpoznawaniem grzybów jadalnych, znajomością ptaków odlatujących na zimę, czy też przysmakami leśnych zwierząt. Po każdym zadaniu dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały program artystyczny. Na szczególne wyróżnienie zasługuje grupa pszczółek  pod opieką pani Kamili Buły z Przedszkola Samorządowego w Szczawinie Kościelnym, która porwała uczestników do wspólnej zabawy.

            Jury po długich i burzliwych obradach przyznało dziesięć równorzędnych pierwszych miejsc, poziom wiedzy dzieci oraz zaangażowania opiekunów grup był bardzo wysoki. Każde dziecko otrzymało nagrodę w postaci kolorowanki, opiekunowie książki, a do przedszkoli powędrowały nagrody rzeczowe w postaci: drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, czy też boombox-ów.

            Po zmaganiach konkursowych pani Marzena Bogucka dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kiernozi zaprosiła uczestników konkursu oraz przybyłych gości na pyszny, domowy obiad.

Już za rok jubileuszowa piętnasta edycja konkursu, która tym razem będzie organizowana w Gostyninie.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Mistrzostwa Polski Leśników w szachach

Mistrzostwa Polski Leśników w szachach

Z dniach od 23 do 26 lutego 2014r. w Kistowie (RDLP Gdańsk, N-ctwo Lipusz) odbyły się XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Leśników w szachach. W zawodach uczestniczyło 50 szachistów z Polski, Węgier i Rumunii. RDLP w Łodzi na zawodach reprezentowali pracownicy z N-ctwa Gostynin – Dudziński Waldemar, N-ctwa Płock – Iller Adam, N-ctwa Poddębice – Godlewski Roman oraz N-ctwa Przedbórz – Gaj Jarosław.

W klasyfikacji indywidualnej mistrzostw zwyciężył szachista - leśnik z Węgier Jozsef Nemeth. Drugie miejsce zajął Tadeusz Walczak z RDLP Toruń, a trzecie miejsce zdobył Roman Godlewski z RDLP Łódź (N-ctwo Poddębice). Pozostali gracze z RDLP w Łodzi zajęli miejsca w drugiej dziesiątce: Dudziński Waldemar – 12, Gaj Jarosław – 18, Iller Adam – 20.

W rywalizacji drużynowej brało udział  21 zespołów. Najlepszą okazała się drużyna z Węgier, która zgromadziła na swym koncie  16,5 pkt. (Nemeth 9,0 pkt, Papp 7,5 pkt.). Drugie miejsce zajął zespół RDLP w Łodzi z dorobkiem 14,0 pkt. (Godlewski 7,5 pkt, Dudziński 6,5 pkt.). Trzecie miejsce z dorobkiem również 14,0 pkt. zdobyli szachiści z RDLP w Olsztynie (Klimek 7,0 pkt, Dziadoń 7,0 pkt.). O srebrnym medalu dla RDLP w Łodzi zadecydowało wyższe miejsce Godlewskiego w klasyfikacji indywidualnej.