Rezerwaty przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin jest siedem rezerwatów, o łącznej powierzchni 470,37 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Gostynin znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 637,34 ha. Poza gruntami nadleśnictwa występują dwa rezerwaty: Dybanka i Jezioro Szczawińskie. Ponadto w granicach nadleśnictwa znajduje się otulina rezerwatu Jezioro Drzezno.

Parki krajobrazowe

Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).

Obszary chronionego krajobrazu

W granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 w myśl Ustawy o ochronie przyrody są krajową formą ochrony przyrody, wyznaczaną jednak na podstawie kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#LasyNaNowe100Lecie - posadziliśmy fragment lasu z firmą Kellogg's Kutno

#LasyNaNowe100Lecie - posadziliśmy fragment lasu z firmą Kellogg's Kutno

W ramach inicjatywy #LasyNaNowe100Lecie, w dniach 13, 17, 19, 21 i 25 marca 2025 roku Nadleśnictwo Gostynin współpracując z firmą Kellogg’s Kutno posadziło ponad 9 tys. młodych drzewek na Leśnictwie Lucień (oddziały 44h i 7d). W wydarzeniach brało udział aż 210 uczestników, posadzono modrzewie, dęby oraz jabłonie. Dzięki zaangażowaniu zarówno pracowników firmy Kellogg’s Kutno jak i przedstawicieli Nadleśnictwa, powstał nowy fragment lasu, który będzie rósł przez kolejne dziesięciolecia, wspierając bioróżnorodność i poprawiając jakość środowiska. Podczas akcji, pracownicy Kellogg's Kutno dowiedzieli się jak prawidłowo sadzić młode drzewa, a także na każdym spotkaniu uzyskali cenne informacje na temat gospodarki leśnej, w szczególności ochrony ppoż prowadzonej w lasach. Była to również okazja do dyskusji z leśnikami.