Wydawca treści
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.
Do użytków ekologicznych zalicza się: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne „oczka wodne", kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, skarpy, kamieńce itd. Użytki ekologiczne spełniają funkcje biocenotyczną i fizjocenotyczną. Do funkcji pierwszego rodzaju zalicza się:
- lokalne banki genów roślin i zwierząt oraz ostoje biologicznej różnorodności,
- ostoje i miejsca gnieżdżenia się oraz żerowania drobnej zwierzyny, miejsca rozrodu płazów, ptaków
- ostoje gatunków dzikich roślin leczniczych, miododajnych itd.,
- ostoje zwierząt, biorących udział w biologicznej ochronie i sprzyjających zachowaniu ekologicznej równowagi.
Natomiast do funkcji drugiego rodzaju zalicza się:
- oazy biocenotyczne i wyspy ekologiczne pośród monotonnego krajobrazu pól i lasów gospodarczych,
- fragmenty korytarzy ekologicznych, łączących cenne przyrodniczo obszary przez tereny intensywnie zagospodarowane,
- szlaki wędrówek zwierząt lądowych i punkty etapowe na trasach przelotów ptaków migrujących,
- ochronę źródlisk, wód płynących i stojących, ochronę przed erozją, poprawę lokalnego mikroklimatu itd.,
Użytki ekologiczne na terenie nadleśnictwa utworzone zostały Rozporządzeniem Nr 72 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 lipca 2005 r. w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 175, poz. 5572) oraz Rozporządzeniem Nr 35 Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lipca 2007r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz. Woj. Maz. Nr 138, poz. 3651). Aktualnie organem mającym kompetencje do tworzenia i likwidowania użytków posiada Rada Gminy lub Rada Miasta.
Na terenie Nadleśnictwa Gostynin występuje 91 użytków ekologicznych (pod osobnym numerem w rejestrze) o łącznej powierzchni wg tego rejestru wynoszącej 129,11 ha.
Powierzchnia ta nie jest zgodna z powierzchnią użytków wynikającą z ewidencji gruntów nadleśnictwa, w którym brak jest ujawnienia, jako użytki ekologiczne jednego wydzielenia: 103Ak w obrębie Duninów. Wydzielenie to ujęte jest w rejestrze użytków województwa mazowieckiego, jako użytek ekologiczny, natomiast w powszechnej ewidencji gruntów występuje, jako grunty leśne (Ls). Ponadto w efekcie zmian w ewidencji gruntów nastąpiła zmiana w powierzchni użytku (nr rej. 345) z 0,30 ha na 0,36 ha. Wobec tego ogólna powierzchnia użytków ekologicznych na gruntach nadleśnictwa wynosi 129,17 ha, z tego w ewidencji gruntów ujawnione jest 128,84 ha.
Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.
Najnowsze aktualności
#Lasynanowe100lecie - akcja sadzenia drzew z udziałem szkół
#Lasynanowe100lecie - akcja sadzenia drzew z udziałem szkół
W dniu 27.03.2025 r. na terenie leśnictwa Leśniewice mieliśmy zaszczyt współpracować z uczniami oraz nauczycielami Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Trębkach, którzy wraz z naszymi pracownikami wzięli udział w niezwykłej akcji sadzenia nowego pokolenia lasu.
W ramach inicjatywy #LasyNaNowe100Lecie posadziliśmy łącznie 1300 sadzonek sosny. To doskonała okazja dla młodzieży, aby zdobyć wiedzę na temat znaczenia lasów oraz ich ochrony, jak również roli, jaką odgrywają w środowisku naturalnym.
Po zakończeniu sadzenia, leśnicy zaprosili młodych uczestników do wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku. Było to wspaniałe zakończenie dnia, które sprzyjało integracji oraz wymianie doświadczeń między uczniami a pracownikami nadleśnictwa.
Podobne wydarzenia zostały zorganizowane również na terenie Leśnictwa Drzewce w oddziale 183 m współpracując przy tym ze Szkołą Podstawową nr. 3 w Gostyninie oraz na Leśnictwie Choinek w oddziale 83a wraz ze Szkołą Podstawową w Teodorowie. Dzieci i młodzież szkolna odbyła w ten sposób cenne lekcje w terenie, zdobywając wiedzę na temat sadzenia drzew oraz zasad prowadzenia gospodarki leśnej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji! Wspólnie troszczymy się o przyszłość naszych lasów i rozwijamy świadomość ekologiczną wśród młodego pokolenia.