Wydawca treści
Samochód
Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę wjechać samochodem do lasu?
Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach. Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.
Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.
Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.
Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?
Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.
Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.
Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?
Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.
Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.
Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?
Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.
Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.
Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.
Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?
Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.
Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.
W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.
W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.
Najnowsze aktualności
Sprzątanie z leśnikami
Sprzątanie z leśnikami
Spotkajmy się, by wspólnie posprzątać las!
Nieustannie walczymy z nielegalnym wyrzucaniem śmieci do lasu – niestety z roku na rok można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie i kosztów ich wywozu z polskich lasów. Tylko w ubiegłym roku Lasy Państwowe przeznaczyły na ten cel niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3 śmieci!
Razem możemy więcej
Nadchodząca wiosna to świetny moment, by włączyć się w nasze codzienne działania i zadbać o bliskie nam lasy poprzez udział w organizowanych przez nas akcjach sprzątania lasu, które zaplanowano na piątek i sobotę 18 i 19 marca, od godziny 10:00 na terenie wszystkich 19 Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi (poniżej mapa Google i lista lokalizacji).
Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które lubią spacerować po lasach i nie mogą znieść widoku porzuconych w nich odpadów. Śmieci w lesie nie tylko czynią nasz spacer nieprzyjemnym, ale również nie ulegają naturalnemu rozkładowi, zatruwając środowisko leśne.
19 lokalizacji – 19 akcji – 2 dni
Wystarczy w danym dniu przyjść o 10 na najbliższe miejsce zbiórki. Część nadleśnictw podejmie wyzwanie w piątek 18 marca, by umożliwić udział szkołom czy urzędom, część sprzątać będzie w sobotę 19 marca, aby udział mogli wziąć mieszkańcy danego terenu, lokalne społeczności, organizacje pozarządowe czy grupy zrzeszające np. biegaczy.
Zapewniamy worki, rękawiczki i wywóz śmieci zebranych podczas akcji, a na wszystkich uczestników sprzątania lasu z leśnikami czekać będą dodatkowe niespodzianki!
Koniecznie zajrzyjcie na stronę akcji po więcej info: www.dzienniklodzki.pl/sprzataniezlesnikami
ZAPRASZAMY!
Lista miejsc i termin spotkań, dla chętnych, którzy chcą wziąć udział w sprzątaniu z nadleśnictwami
• NADLEŚNICTWO BEŁCHATÓW 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy nadleśnictwie, ul. Lipowa 175. Kontakt do leśnika: 513-752-331.
• NADLEŚNICTWO BRZEZINY 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 w punkcie edukacyjnym w leśnictwie Tadzin. Kontakt do leśnika: 519-539-497.
• NADLEŚNICTWO GOSTYNIN 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy stadionie w Szczawinie. Kontakt do leśnika: 608-597-616.
• NADLEŚNICTWO GROTNIKI 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy ścieżce edukacyjnej w kompleksie leśnym Malinka w Zgierzu, niedaleko kąpieliska Malinka. Kontakt do leśnika: 695-589-078.
• NADLEŚNICTWO KOLUMNA 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy ul. 20 stycznia w Pabianicach. Kontakt do leśnika: 43 675-42-06 w.116.
• NADLEŚNICTWO KUTNO 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 na parkingu leśnym na obrzeżach kompleksu leśnego Raciborów. Kontakt do leśnika: 696-080-708.
• NADLEŚNICTWO ŁĄCK 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 na początku drogi pożarowej nr 22. Kontakt do leśnika: 603-895-089.
• NADLEŚNICTWO OPOCZNO 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy wiacie turystycznej przy leśniczówce Januszewice. Kontakt do leśnika: 887-530-340.
• NADLEŚNICTWO OPOCZNO 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy wiacie turystycznej przy osadzie Ceteń w leśnictwie Dęba. Kontakt do leśnika: 887-530-340.
• NADLEŚNICTWO OPOCZNO 18.03.2022 r. - 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy kancelarii leśniczówki Białaczów, ul. Piotrkowska 14. Kontakt do leśnika: 887-530-340.
• NADLEŚNICTWO PIOTRKÓW 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy Leśnym Ośrodku Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Kontakt do leśnika: 694-408-878.
• NADLEŚNICTWO PŁOCK 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy wiacie edukacyjnej w Brwilnie. Kontakt do leśnika: 24 262-77-74 w.120
• NADLEŚNICTWO PODDĘBICE 19.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Prusinowicach. Kontakt do leśnika: 795-131-427.
• NADLEŚNICTWO PRZEDBÓRZ 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 na parkingu w Przedborzu przy ul. Cmentarnej. Kontakt do leśnika: 690-503-469.
• NADLEŚNICTWO RADOMSKO 19.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy pętli autobusowej na końcu ul. Partyzanckiej, Sucha Wieś, Radomsko. Kontakt do leśnika: 694-578-611.
• NADLEŚNICTWO RADZIWIŁŁÓW 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy siedzibie Nadleśnictwa Radziwiłłów. Kontakt do leśnika: 605-220-437.
• NADLEŚNICTWO SKIERNIEWICE 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy leśniczówce leśnictwa Babsk. Kontakt do leśnika: 607-222-810.
• NADLEŚNICTWO SMARDZEWICE 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy Zespole Szkół w Wiadernie. Kontakt do leśnika: 694-408-876.
• NADLEŚNICTWO SMARDZEWICE 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 w Porcie Tresta "U sołtysa", ul. Modrzewiowa 31, Tresta. Kontakt do leśnika: 694-408-876.
• NADLEŚNICTWO SPAŁA 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy postoju pojazdów w Leśnictwie Małecz. Kontakt do koordynatora: 664-710-340.
• NADLEŚNICTWO SPAŁA 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy punkcie postojowym w Leśnictwie Borki. Kontakt do koordynatora: 664-710-340.
• NADLEŚNICTWO WIELUŃ 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 przy szkółce leśnej w Mierzycach. Kontakt do leśnika: 722-250-520.
• NADLEŚNICTWO WIELUŃ 19.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 w Leśnictwie Jodłowiec, Raducki Folwark 37. Kontakt do leśnika: 722-250-520.
• NADLEŚNICTWO ZŁOCZEW 18.03.2022 r. - Zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy drodze Złoczew – Burzenin. Kontakt do leśnika: 43 820-10-21.
Partnerem akcji jest: