Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
#LasyNaNowe100Lecie - posadziliśmy fragment lasu z firmą Kellogg's Kutno
#LasyNaNowe100Lecie - posadziliśmy fragment lasu z firmą Kellogg's Kutno
W ramach inicjatywy #LasyNaNowe100Lecie, w dniach 13, 17, 19, 21 i 25 marca 2025 roku Nadleśnictwo Gostynin współpracując z firmą Kellogg’s Kutno posadziło ponad 9 tys. młodych drzewek na Leśnictwie Lucień (oddziały 44h i 7d). W wydarzeniach brało udział aż 210 uczestników, posadzono modrzewie, dęby oraz jabłonie. Dzięki zaangażowaniu zarówno pracowników firmy Kellogg’s Kutno jak i przedstawicieli Nadleśnictwa, powstał nowy fragment lasu, który będzie rósł przez kolejne dziesięciolecia, wspierając bioróżnorodność i poprawiając jakość środowiska. Podczas akcji, pracownicy Kellogg's Kutno dowiedzieli się jak prawidłowo sadzić młode drzewa, a także na każdym spotkaniu uzyskali cenne informacje na temat gospodarki leśnej, w szczególności ochrony ppoż prowadzonej w lasach. Była to również okazja do dyskusji z leśnikami.