Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
#Lasynanowe100lecie - akcja sadzenia drzew z udziałem szkół
#Lasynanowe100lecie - akcja sadzenia drzew z udziałem szkół
W dniu 27.03.2025 r. na terenie leśnictwa Leśniewice mieliśmy zaszczyt współpracować z uczniami oraz nauczycielami Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Trębkach, którzy wraz z naszymi pracownikami wzięli udział w niezwykłej akcji sadzenia nowego pokolenia lasu.
W ramach inicjatywy #LasyNaNowe100Lecie posadziliśmy łącznie 1300 sadzonek sosny. To doskonała okazja dla młodzieży, aby zdobyć wiedzę na temat znaczenia lasów oraz ich ochrony, jak również roli, jaką odgrywają w środowisku naturalnym.
Po zakończeniu sadzenia, leśnicy zaprosili młodych uczestników do wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku. Było to wspaniałe zakończenie dnia, które sprzyjało integracji oraz wymianie doświadczeń między uczniami a pracownikami nadleśnictwa.
Podobne wydarzenia zostały zorganizowane również na terenie Leśnictwa Drzewce w oddziale 183 m współpracując przy tym ze Szkołą Podstawową nr. 3 w Gostyninie oraz na Leśnictwie Choinek w oddziale 83a wraz ze Szkołą Podstawową w Teodorowie. Dzieci i młodzież szkolna odbyła w ten sposób cenne lekcje w terenie, zdobywając wiedzę na temat sadzenia drzew oraz zasad prowadzenia gospodarki leśnej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji! Wspólnie troszczymy się o przyszłość naszych lasów i rozwijamy świadomość ekologiczną wśród młodego pokolenia.