Wydawca treści Wydawca treści

ZAGROŻENIA WYSTĘPUJĄCE W LESIE

Las to dynamiczny ekosystem, w którym mogą wystąpić różne zjawiska, powodujące zagrożenia.

Las to również zakład pracy dla leśników i pracowników leśnych.

 

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

  1. Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
  2. Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
  3. Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są oznakowane wtedy stosownymi znakami lub nie udostęnione do ruchu publicznego.
  4. Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
  5. Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
  6. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
  7. Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  8. Lasy Nadleśnictwa Gostynin były terenem działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
  9. Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
  10. Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.

 

Zasady bezpiecznego i etycznego przebywania w lesie

  1. Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
  2. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
  3. By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
  4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Przydatna może być aplikacja Bank Danych o lasach.
  5. Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.

 

 

Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.



Polecane artykuły Polecane artykuły

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy dla Ukrainy

Leśnicy dla Ukrainy

Zbiórka rzeczowa dla walczących i dotkniętych wojną w Ukrainie

Leśnicy z Nadleśnictw i biura RDLP w Łodzi połączyli siły by pomóc walczącym za wolność Ukrainy i oprócz indywidualnie niesionej pomocy, w którą włączyliśmy się od pierwszych chwil konfliktu – zorganizowaliśmy we wszystkich nadleśnictwach i łódzkim biurze zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy m.in.:
- leków,
- środków higienicznych,
- artykułów spożywczych o długim terminie ważności,
- odzieży terenowej i BHP,
- naczyń turystycznych.

Transport z pomocą rzeczową wyruszył 4 kwietnia 2022 r.  – dziękujemy wszystkim leśnikom, którzy dołożyli do niego swoją cegiełkę. Jesteście najlepsi! 

Działamy razem

W ramach prowadzonej przez Lasy Państwowe ogólnopolskiej akcji „Plecak dla Ukrainy” RDLP w Łodzi przygotowała dla walczących za wschodnią granicą leśników 70 plecaków ze specjalistycznym wyposażeniem terenowym, z którymi transport dotarł w zeszłym tygodniu na polsko-ukraińską granicę.

Akcja „Plecak dla Ukrainy” to odpowiedź Lasów Państwowych na wezwanie Lwowskiego Okręgowego Wydziału Leśnictwa i Łowiectwa, który utworzył formację Ochotniczej Obrony Terytorialnej liczącą 900 osób. W jej skład weszli leśnicy obwodu lwowskiego. Jednostka ta zwróciła się z prośbą o udzielenie pomocy humanitarnej dla Braci Leśnej w Ukrainie w zakresie ochrony i zagospodarowania lasu w warunkach konfliktu zbrojnego wywołanego agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Każda z jednostek LP kupiła i wyposażyła plecaki, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez leśników z Ukrainy.

Pomoc wciąż potrzebna
Pod adresem https://pomagamukrainie.gov.pl/ można znaleźć informacje o zbiórkach organizowanych dla uchodźców i propozycji innych działań, które zapewniają im pomoc, łącznie z listą potrzebnych produktów i środków.

#PomagamUkrainie