Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Mistrzostwa Polski Leśników w szachach

Mistrzostwa Polski Leśników w szachach

Z dniach od 23 do 26 lutego 2014r. w Kistowie (RDLP Gdańsk, N-ctwo Lipusz) odbyły się XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Leśników w szachach. W zawodach uczestniczyło 50 szachistów z Polski, Węgier i Rumunii. RDLP w Łodzi na zawodach reprezentowali pracownicy z N-ctwa Gostynin – Dudziński Waldemar, N-ctwa Płock – Iller Adam, N-ctwa Poddębice – Godlewski Roman oraz N-ctwa Przedbórz – Gaj Jarosław.

W klasyfikacji indywidualnej mistrzostw zwyciężył szachista - leśnik z Węgier Jozsef Nemeth. Drugie miejsce zajął Tadeusz Walczak z RDLP Toruń, a trzecie miejsce zdobył Roman Godlewski z RDLP Łódź (N-ctwo Poddębice). Pozostali gracze z RDLP w Łodzi zajęli miejsca w drugiej dziesiątce: Dudziński Waldemar – 12, Gaj Jarosław – 18, Iller Adam – 20.

W rywalizacji drużynowej brało udział  21 zespołów. Najlepszą okazała się drużyna z Węgier, która zgromadziła na swym koncie  16,5 pkt. (Nemeth 9,0 pkt, Papp 7,5 pkt.). Drugie miejsce zajął zespół RDLP w Łodzi z dorobkiem 14,0 pkt. (Godlewski 7,5 pkt, Dudziński 6,5 pkt.). Trzecie miejsce z dorobkiem również 14,0 pkt. zdobyli szachiści z RDLP w Olsztynie (Klimek 7,0 pkt, Dziadoń 7,0 pkt.). O srebrnym medalu dla RDLP w Łodzi zadecydowało wyższe miejsce Godlewskiego w klasyfikacji indywidualnej.