Widok zawartości stron
położenie
Nadleśnictwo Gostynin położone jest w centralnej Polsce, na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Położone jest na południe od Wisły w okolicach Płocka. Składa się z dwóch obrębów: Duninów i Gostynin, o powierzchni ogólnej wg stanu z dn. 01.01.2013 r., wynoszącej 16 107,27 ha.
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Gostynin wynosi 531,47 km2. Wchodząc w skład jednostek organizacyjnych RDLP w Łodzi sąsiaduje z 3 nadleśnictwami tej dyrekcji: Łąck, Kutno i Płock, oraz nadleśnictwem Włocławek wchodzącym w skład RDLP w Toruniu.
Zdecydowana większość powierzchni nadleśnictwa znajduje się granicach województwa mazowieckiego, obejmując teren dwóch powiatów: gostynińskiego (gminy Gostynin m., Gostynin w. i Szczawin Kościelny) oraz płockiego (gmina Nowy Duninów). Niewielki fragment zasięgu nadleśnictwa obejmuje teren województwa łódzkiego, powiatu kutnowskiego, gminy Strzelce. Jest to ok 5,5 ha gruntów nadleśnictwa.
Najnowsze aktualności
JUBILATKA
JUBILATKA
(…) Za oknem las i pole las - rozmowa sosnowa;
minął dzień i na stole stoi lampa naftowa,
gadatliwa promienna jak ze stołu Szopena.
(…) Gwiazdy jak śnieg się sypią,
do leśniczówki wchodzą każdą okienną szybą,
każdą wrześniową nocą,
w twoim małym lusterku noc świeci gwiazdą wielką. (…)
Konstanty Ildefons Gałczyński „W leśniczówce”
Leśniczówka w Choinku jest bez wątpienia najpiękniejszą osadą leśną w Nadleśnictwie Gostynin. Stary dom z dużym ogrodem, blisko jeziora i z pięknym ogromnym lasem za oknami. To jak wakacyjne marzenie z dzieciństwa i obrazy z przeczytanych książek – dom na odludziu (prawie), w zalesionej krainie rzek i jezior. Takie usytuowanie pozwala na obcowanie z naturą oraz korzystanie z jej darów. W tym roku obchodzimy jubileusz 100 - lecia zakończenia budowy i oddania do użytkowania leśniczówki w Choinku. Leśniczówka jest typowym budynkiem mieszkalnym dla administracji leśnej z lat 20/30-tych ubiegłego stulecia. Zaprojektowana w sposób skromny i estetyczny, z wykorzystaniem drewna – tradycyjnego materiału stosowanego w budownictwie leśnym. Leśniczówki budowane w tamtym okresie, charakteryzują się typowo polską architekturą z wykorzystaniem elementów miejscowej tradycji. Ich wnętrze jest przestronne (budynki miały przeważnie ok. 180 m2), a rozkład pomieszczeń wygodny dla użytkowników. Nieodłącznym atutem jest doskonałe wkomponowanie w leśne otoczenie.