Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

 

Program „ Zanocuj w lesie ”

Nadleśnictwo Gostynin  wyznaczyło 5 obszarów leśnych  o łącznej powierzchni ok 1500 hektarów, w których można realizować będzie Program „Zanocuj w lesie”

 

Obszary programu obejmują następujące powierzchnie:

  1. Obszar nr 1 – Jeżewo Soczewka: oddz. 104, 105, 114, 115, 116, 141, 142, 143, 163, 164, 165, 182, 183. Powierzchnia 307,48 ha.
  2. Obszar nr 2 – Lucień: oddz. 13-18, 31-37. Powierzchnia 271,77 ha.
  3. Obszar nr 3 – Choinek: oddz. 70,71,83,84,94,95 Powierzchnia 155,50 ha.
  4. Obszar nr 4 – Leśniewice: oddz. 224-242, Powierzchnia 610,23ha.
  5. Obszar nr 5 – Sokołów: oddz. 299-305, Powierzchnia 142,60 ha.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru
  2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [Link]
  4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

Na terenie obszarów leśnych, wyznaczonych do Programu „Zanocuj w lesie” planowane są w 2022r. prace gospodarcze związane z pozyskaniem i zrywką drewna, wyszczególnione w poniższej tabeli. Każda powierzchnia, na której odbywają się w/w prace jest oznaczona TABLICAMI ZAKAZU WSTĘPU.

Nazwa Obszaru

Nr oddziałów, gdzie planowane są czasowe prace gospodarcze . Typ prac gospodarczych

Obszar nr 1 – Jeżewo Soczewka:

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży późnej: oddz. 165b.

Obszar nr 2 – Lucień:

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży wczesnej: oddz. 17c

Powierzchnie zrębowe: 34l, 13a.

Obszar nr 3 – Choinek:

-

Obszar nr 4 – Leśniewice:

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży późnej: oddz. 220j, 227k,i, 238f.

Powierzchnie zrębowe: 226i, 228k.

Obszar nr 5 – Sokołów:

Powierzchnie zrębowe: 302b

 

  1. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  2. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go adres emailowi Nadleśnictwa Gostynin (gostynin@lodz.lasy.gov.pl) lub do koordynatora programu (piotr.kujawa6@lodz.lasy.gov.pl)   nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
  3. Pamiętaj, że na całym obszarze objętym programem, rozpalenie ogniska  jest zabronione, natomiast dozwolone jest używanie kuchenek gazowych zgodnie z regulaminem korzystania z obszarów programu "Zanocuj w lesie".

Polecane artykuły Polecane artykuły

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XX Edycja Konkursu dla Przedszkoli "Poznajemy uroki lasu i otaczającej nas przyrody"

XX Edycja Konkursu dla Przedszkoli "Poznajemy uroki lasu i otaczającej nas przyrody"

Dnia 18 października br. po raz dwudziesty odbył się konkurs dla przedszkoli „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”, zorganizowany przez Nadleśnictwo Gostynin i Gminę Szczawin Kościelny. Konkurs swym zasięgiem obejmuje obszar dwóch województw (mazowieckiego, łódzkiego), trzech powiatów (gostynińskiego, płockiego, łowickiego), oraz siedmiu gmin (Gostynin, Łąck, Gąbin, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Łowicz).

Tym razem gościliśmy w Zespole Placówek Oświatowych w Szczawinie Kościelnym, gdzie gości i uczestników powitali organizatorzy konkursu – gospodarz gminy Szczawin Kościelny Pani Barbara Stępniak, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Szczawinie Kościelnym Pani Marta Cichosz oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz, a konkurs poprowadziła Pani Anna Szewczyk, nauczycielka grupy Misie.

Głównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy o lesie wśród młodego pokolenia, a także zaszczepienie szacunku do rodzimej przyrody.

             Dzieci z jedenastu przedszkoli w sześcioosobowych grupach rozwiązywały zadania związane m.in. z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących, procesem powstawania produktów z drewna, czy też schronieniami leśnych zwierząt. Po każdym zadaniu dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały program artystyczny.

Komisja konkursowa po burzliwych obradach postanowiła przyznać jedenaście równorzędnych pierwszych miejsc, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy uczestników, a także zaangażowaniu ze strony rodziców i opiekunów grup.

Dzieci otrzymały dyplomy i upominki w postaci drewnianych piórników. Do każdego z przedszkoli trafiły nagrody rzeczowe – urządzenia wielofunkcyjne i radiomagnetofony. Samorządowe Przedszkole w Szczawinie Kościelnym dodatkowo za organizację wydarzenia otrzymało plansze edukacyjne do nauki rozpoznawania m.in. drzew leśnych, tropów zwierząt i grzybów.

Po zmaganiach konkursowych Pani Marta Cichosz dyrektor Przedszkola Samorządowego w Szczawinie Kościelnym zaprosiła uczestników konkursu oraz przybyłych gości na obiad. Miłym akcentem i zaskoczeniem na koniec wydarzenia był tort, przygotowany przez Przedszkole Samorządowe w Szczawinie Kościelnym z okazji obchodzonego 100-lecia PGL Lasy Państwowe.