Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

 

Program „ Zanocuj w lesie ”

Nadleśnictwo Gostynin  wyznaczyło 5 obszarów leśnych  o łącznej powierzchni ok 1500 hektarów, w których można realizować będzie Program „Zanocuj w lesie”

 

Obszary programu obejmują następujące powierzchnie:

  1. Obszar nr 1 – Jeżewo Soczewka: oddz. 104, 105, 114, 115, 116, 141, 142, 143, 163, 164, 165, 182, 183. Powierzchnia 307,48 ha.
  2. Obszar nr 2 – Lucień: oddz. 13-18, 31-37. Powierzchnia 271,77 ha.
  3. Obszar nr 3 – Choinek: oddz. 70,71,83,84,94,95 Powierzchnia 155,50 ha.
  4. Obszar nr 4 – Leśniewice: oddz. 224-242, Powierzchnia 610,23ha.
  5. Obszar nr 5 – Sokołów: oddz. 299-305, Powierzchnia 142,60 ha.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru
  2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [Link]
  4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

Na terenie obszarów leśnych, wyznaczonych do Programu „Zanocuj w lesie” planowane są w 2025r. prace gospodarcze związane z pozyskaniem i zrywką drewna, wyszczególnione w poniższej tabeli. Każda powierzchnia, na której odbywają się w/w prace jest oznaczona TABLICAMI ZAKAZU WSTĘPU.

Nazwa Obszaru

Nr oddziałów, gdzie planowane są czasowe prace gospodarcze . Typ prac gospodarczych

Obszar nr 1 – Jeżewo Soczewka:

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży późnej: oddz. 104a,g.

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży wczesnej: oddz. 143b, 165d

Powierzchnie zrębowe: 183i

Obszar nr 2 – Lucień:

-

Obszar nr 3 – Choinek:

-

Obszar nr 4 – Leśniewice:

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży późnej: oddz. 225d, f, 226d, 240n

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży wczesnej: oddz. 233h,i, 240g,s

Powierzchnie zrębowe: 235d, 237d

Obszar nr 5 – Sokołów:

Cięcia pielęgnacyjne o charakterze trzebieży wczesnej: oddz. 301i, 304d

 

  1. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  2. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go adres emailowi Nadleśnictwa Gostynin (gostynin@lodz.lasy.gov.pl) lub do koordynatora programu (joanna.garwacka@lodz.lasy.gov.pl)   nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
  3. Pamiętaj, że na całym obszarze objętym programem, rozpalenie ogniska  jest zabronione, natomiast dozwolone jest używanie kuchenek gazowych zgodnie z regulaminem korzystania z obszarów programu "Zanocuj w lesie".

Polecane artykuły Polecane artykuły

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomóżmy sprzątać lasy!

Pomóżmy sprzątać lasy!

Od wielu lat obserwujemy nasilający się proces zaśmiecania terenów leśnych. Zmiany przepisów, kampanie informacyjne w mediach, działalność edukacyjna nie przynoszą spodziewanych efektów.

Źródłem satysfakcji są nieliczne szlachetne inicjatywy osób prywatnych i instytucji, które dostrzegając problem, próbują pomagać leśnikom. W przeszłości dużą pomoc okazywały szkoły uczestniczące w akcjach sprzątania świata – obecnie te przejawy działalności edukacyjno – wychowawczej zostały zawieszone.

80% śmieci wyrzucanych do lasu to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań poprzez zużyte opony samochodowe, a skończywszy na meblach i dużym AGD. Śmieci to przecież nie tylko problem estetyczny. Odpadki wywiezione przez ludzi są zagrożeniem dla zwierząt, często stając się dla nich śmiertelną pułapką, w której lub przez którą  giną w męczarniach.

Leśnicy nieustannie walczą z nielegalnym wywozem śmieci i tworzeniem śródleśnych wysypisk. Wspieramy każdą inicjatywę i promujemy akcje sprzątania, które przywracają nam piękny i czysty las. 

 

Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez leśników  i Dziennik Łódzki, „Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę”.  

 Aby wziąć udział w konkursie, należy:
•    odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi ( czyli m.in. Nadleśnictwo Gostynin),
•    posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:
•    Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, znajdujących się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi wraz z opiekunem szkolnym lub instruktorem harcerskim, który ukończył 18 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, zapoznał się z niniejszym Regulaminem i zaakceptował jego treść, zapoznał się polityką prywatności dostępną pod linkiem
www.prywatnosc.polskapress.pl.
•    Dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami, lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych    w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść.
•    Osoby pełnoletnie.

 Więcej informacji na stronie konkursu: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

 

Zachęcamy również do wzięcia udziału w akcji Zabierz5zlasu. 

Na czym to polega? Ze spaceru do lasu np. teraz z grzybobrania, zabierz minimum 5 śmieci. Zrób to tylko z satysfakcją dla siebie albo sfotografuj i wrzuć do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania!

 

Las się nam odwdzięczy!