Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Publikacja "Miejsca pamięci"

Publikacja "Miejsca pamięci"

"Miejsca Pamięci" - przewodnik wydany przez Oficynę Wydawniczą FOREST, nakładem RDLP w Łodzi oraz PTL.

Publikacja jest inwentaryzacją obiektów- miejsc pamięci zlokalizowanych na obszarze nadleśnictw RDLP w Łodzi, wśród nich Nadleśnictwa Gostynin.

Lasy gostynińskie były świadkiem wielu ludzkich tragedii rozgrywających się na tle ważnych wydarzeń historycznych - powstania styczniowego i II wojny światowej. Ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże znaczą miejsca straceń powstańców, mogiły upamiętniają ofiary hitlerowskich zbrodni. W leśnych ostępach przechowywana jest pamięć o tragicznych wydarzeniach powstańczych bitwach i bohaterstwie ludzi walczących w obronie Ojczyzny.

Nadleśnictwo Gostynin w publikacji prezentuje m.in. Mogiłę powstańców styczniowych w Zuzinowie, Cmentarz leśny oraz pomnik przy Szpitalu psychiatrycznym na Zalesiu, a także miejsca pamięci ustanowione w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II - uprawa papieska w Leśniewicach i Las Smoleński w Leśnictwie Drzewce.