Asset Publisher Asset Publisher

Gostynińsko - Włocławski PK

Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).

Celem jego utworzenia była ochrona unikalnych w kraju terenów o wysokich wartościach przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i rekreacyjnych. Park obejmuje swym zasięgiem obszary należące do sześciu gmin: Włocławek, Kowal, Baruchowo, Nowy Duninów, Gostynin i Łąck. Powierzchnia parku wynosi 38 950 ha. W strukturze użytkowania dominują lasy – 24 280 ha, następnie użytki rolne – 11 460 ha, wody -1 285 ha i pozostałe tereny – 1 925 ha.

Znajdujące się w granicach parku lasy państwowe pozostają w zarządzie nadleśnictw Włocławek, Gostynin i Łąck.

Ogółem powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Gostynin w granicach parku wynosi 9 069 ha, natomiast powierzchnia gruntów nadleśnictwa w granicach otuliny to ok. 1 514 ha.

Zadaniem parku jest nie tylko ochrona tworów przyrody i krajobrazu, ale także realizacja zapotrzebowań społecznych: wypoczynkowych i rekreacyjnych oraz zapewnienie mieszkańcom korzystnych warunków życia i pracy, przy zachowaniu zasad ochrony przyrody. Park jest naturalną osłoną dla rezerwatów przyrody oraz obiektem badań naukowych.

Teren parku wyróżnia się zwartymi obszarami leśnymi (ponad 60% powierzchni), unikalną rzeźbą wydmowo-glacjalną oraz licznymi jeziorami i stawami. W lasach gatunkiem dominującym jest sosna pospolita. Kompleksy leśne parku zapewniają naturalny filtr, zatrzymujący zanieczyszczenie powietrza i jednocześnie są „fabryką" tlenu atmosferycznego. Fauna jest bogata, zwłaszcza licznie reprezentowana przez ptactwo wodne i błotne. Park i jego otulina są intensywnie eksploatowane turystycznie.

Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

#LasyNaNowe100Lecie - posadziliśmy fragment lasu z firmą Kellogg's Kutno

#LasyNaNowe100Lecie - posadziliśmy fragment lasu z firmą Kellogg's Kutno

W ramach inicjatywy #LasyNaNowe100Lecie, w dniach 13, 17, 19, 21 i 25 marca 2025 roku Nadleśnictwo Gostynin współpracując z firmą Kellogg’s Kutno posadziło ponad 9 tys. młodych drzewek na Leśnictwie Lucień (oddziały 44h i 7d). W wydarzeniach brało udział aż 210 uczestników, posadzono modrzewie, dęby oraz jabłonie. Dzięki zaangażowaniu zarówno pracowników firmy Kellogg’s Kutno jak i przedstawicieli Nadleśnictwa, powstał nowy fragment lasu, który będzie rósł przez kolejne dziesięciolecia, wspierając bioróżnorodność i poprawiając jakość środowiska. Podczas akcji, pracownicy Kellogg's Kutno dowiedzieli się jak prawidłowo sadzić młode drzewa, a także na każdym spotkaniu uzyskali cenne informacje na temat gospodarki leśnej, w szczególności ochrony ppoż prowadzonej w lasach. Była to również okazja do dyskusji z leśnikami.