Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 w myśl Ustawy o ochronie przyrody są krajową formą ochrony przyrody, wyznaczaną jednak na podstawie kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej.

Obszary Natura 2000 różnią się znacząco pod względem podejścia do ochrony od dotychczasowych form ochrony przyrody istniejących w naszym kraju. W obszarach Natura 2000 nie chroni się całości przyrody w postaci wszystkich jej elementów, ale określa się gatunki lub siedliska nazywane tu „przedmiotami ochrony", inne w każdym obszarze, dla których określa się potrzebne działania ochronne. Ewentualne rozpatrywanie wpływu działań gospodarczych na obszar Natura 2000 dotyczy tylko i wyłącznie wpływu na określone „przedmioty ochrony".

Obszary „ptasie" chronią wyłącznie gatunki ptaków i ich siedliska, natomiast obszary „siedliskowe" pozostałe gatunki zwierząt (poza ptakami), roślin oraz siedliska przyrodnicze.

W granicach zasięgu nadleśnictwa znajdują się dwa obszary Natura 2000. Są to:

Obszar specjalnej ochrony ptaków Doliny Przysowy i Słudwi PLB100007

Obszar powstał w 2012 r. w wyniku kompensacji przyrodniczej koniecznej do przeprowadzenia w ramach inwestycji budowy trasy S3. Obszar utworzony został rozporządzeniem Ministra Środowiska z 29 marca 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków.

Obszar zajmuje powierzchnię 3980,70 ha, w tym w granicach zasięgu nadleśnictwa znajduje się 1050,97 ha. W granicach obszaru Doliny Przysowy i Słudwi znajduje się 46,81 ha gruntów nadleśnictwa (w tym fragmenty wydzieleń liniowych). Są to następujące oddziały i wydzielenia obrębu Gostynin: 313d-g,i,j,n,o, 323d,f,g,i, 313Aj-o, r-cx, 329m, 332c,f,h, 332Ad,j-l.

Obszar obejmuje 30. kilometrowy odcinek dwóch niewielkich rzek Słudwi i jej dopływu  Przysowy. Doliny rzek mają zróżnicowaną szerokość i są w różnym stopniu użytkowane. Generalnie jednak są one silnie zmeliorowane, a koryta obu rzek uregulowane. W części północnej, w krajobrazie obszaru dominują łąki kośne oraz ubogie role i pastwiska, a także nieużytki. Łąki urozmaicone są licznymi zadrzewieniami i zakrzewieniami. W części południowej dominuje intensywna gospodarka rolna z rozległymi łąkami i polami, na których uprawiana jest głównie kukurydza. W części centralnej obszaru występują zakrzaczenia wierzbowe, turzycowiska i trzcinowiska.

Obszar obejmuje również teren źródliskowy Osetnicy oraz rezerwat przyrody Jezioro Szczawińskie.

Obszar jest istotny głównie dla migrujących ptaków, które w centralnej Polsce mają niewiele miejsc odpoczynku i żerowania. Rozległa i bezleśna w swej południowej części dolina Słudwi to miejsce licznego przebywania ptaków migrujących w okresie wiosennym. Żerują i odpoczywają tu stada liczące po kilkadziesiąt tysięcy osobników, głównie gęsi białoczelnych oraz siewek złotych. Obszar doliny jest również ważnym miejscem lęgowym podróżniczka, gęgawy, błotniaka zbożowego, derkacza, a obszar Jeziora Szczawińskiego również rybitwy czarnej.

Specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Skrwy Lewej PLH140051

Obszar został zatwierdzony przez Komisję Europejską, jako tzw. „OZW" (obszary o znaczeniu dla Wspólnoty) w 2011 r.

W granicach obszaru znajdują się następujące oddziały i wydzielenia: Obręb Duninów: 181a-d,g,h, 182d-k, 183d-h, 187a-f, 188f,g, 191a,b, Obręb Gostynin:19b-g,i,j,p 21p,r o łącznej powierzchni 79,43 ha (w tym fragmenty wydzieleń liniowych). Natomiast łączna powierzchnia obszaru w granicach zasięgu nadleśnictwa wynosi 98,99 ha.

Obszar obejmuje 129. hektarowy obszar doliny rzeki Skrwy Lewej, w którego skład wchodzi koryto rzeczne oraz otaczające je lasy i łąki. Teren jest tu urozmaicony morfologicznie. Rzeka Skrwa przecina przełomowym odcinkiem morenowy krajobraz, w związku z czym skarpy dolin są miejscami dość strome. Porastają je głównie grądy. Obniżenia terenu i wypłaszczenia zajmują łęgi olszowe i łąki.

Niewątpliwą wartością obszaru jest występowanie tu rzadkiego gatunku storczyka obuwika pospolitego (Cypripedium calceolus). Poza nim przedmiotami ochrony w obszarze są siedliska leśne: grądy i łęgi, a także siedliska nieleśne: łąki trzęślicowe i starorzecza.

Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy NIezłomnych

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy NIezłomnych

„Pozostaną nieśmiertelni na zawsze" – Gostynińscy Leśnicy uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych podziemia antykomunistycznego.

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe, obchodzone  1 marca - ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów sowieckich. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

 

   W dniu 1 marca 2017 roku w centralnych uroczystościach w Warszawie przy ul. Rakowieckiej wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, członkowie rządu, kombatanci, politycy, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk, mieszkańcy stolicy, grupy rekonstrukcyjne.

Nie zabrakło również  gostynińskich leśników.

„Wolna Polska po latach odbudowuje swój potencjał i wraca na odpowiednie dla Niej miejsce. (…) To miejsce, które w najbliższych latach stanie się muzeum, jest wielkim marzeniem dwóch ludzi, których już z nami dzisiaj nie ma – prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prof. Janusza Kurtyki. Obaj nieśli ten mit Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów II konspiracji, mówiąc, że tym mitem musimy przełamać okowy komunizmu, którym spowito nasz naród przez lata sowieckiego zniewolenia. (…) To miejsce jest świadectwem tego, co się dzieje, kiedy Polska jest niesuwerenna(…). To muzeum będzie ostatecznym wypaleniem piętna zdrady na komunistycznych oprawcach, tak żeby ich nazwisk i imion nigdy nikt nie wymieniał z szacunkiem." – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

Gostynin uczcił pamięć żołnierzy wyklętych

Niezłomnych wspominano w środę 1 marca przy tablicy pamiątkowej żołnierza Armii Krajowej ppor. Henryka Jóźwiaka. Burmistrz Paweł Kalinowski w wystąpieniu podkreślał, że Gostynin wreszcie ma swoje miejsce, gdzie można oddawać hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego.

 

Gostyninianie kwiaty i znicze składali w asyście uczniów PUL. Nie zabrakło kombatantów. I tu również nie zabrakło gostynińskich leśników…

  

                                                                                           Część i Chwała Bohaterom! 

 

  Zdjęcia:

  Sławomir Waćkowski  (uroczystość w Warszawie)

  Andrzej Adamski (uroczystość w Gostyninie) - żródło portal gostynin24.pl