Widok zawartości stron
Rezerwaty przyrody
Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin jest siedem rezerwatów, o łącznej powierzchni 470,37 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Gostynin znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 637,34 ha. Poza gruntami nadleśnictwa występują dwa rezerwaty: Dybanka i Jezioro Szczawińskie. Ponadto w granicach nadleśnictwa znajduje się otulina rezerwatu Jezioro Drzezno.
Formalną podstawą istnienia rezerwatów jest Rozporządzenie Nr 274 Wojewody Mazowieckiego z dnia 12 grudnia 2001r. w sprawie ogłoszenia wykazu rezerwatów przyrody zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego i utworzonych do dnia 31 grudnia 1998r. (Dz.Urz. Woj. Maz. 269/6860 z 2001 r.).
Dolina Skrwy
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie unikalnego krajobrazu przełomu rzeki Skrwy Lewej oraz różnorodnych zbiorowisk leśnych z przewagą grądów. Rezerwat obejmuje fragment doliny rzeki Skrwy Lewej oraz drzewostany graniczące z jej prawym brzegiem.
Rezerwat jest mało narażony na penetrację przez ludność. Ścieżką wzdłuż wału ozowego po wschodniej granicy rezerwatu biegnie mało uczęszczany czerwony szlak turystyczny. Niedostępność rezerwatu sprzyja ochronie jego zasadniczego celu – doliny rzeki Skrwy. Cenne są również stare okazy drzew: świerków, jesionów i dębów czerwonych zgrupowane zwłaszcza wzdłuż szlaku turystycznego jak i trafiające się w głębi rezerwatu stare dęby.
Drzewce
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie grądowych zbiorowisk leśnych położonych na terenie pradoliny rzeki Skrwy Lewej.
Od strony wschodniej rezerwat graniczy z drogą z Gostynina do Kutna, a przez jego środek przebiega linia kolejowa Gostynin-Kutno. Od zachodu graniczy z doliną rzeki Skrwy Lewej. Drzewostany rezerwatu w zdecydowanej większości są pochodzenia sztucznego, jedynie fragmenty na stokach doliny Skrwy Lewej i część olszyn w dolinie mają charakter naturalny.
Komory
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie w stanie naturalnym zbiorowisk boru mieszanego, grądu z pomnikowymi dębami, olsu oraz nadbrzeżnych szuwarów. Nazwa rezerwatu pochodzi od uroczyska, w którym się on znajduje. Prawdopodobnie istniała tu także osada o tej nazwie. Rezerwat obejmuje, poza obszarami leśnymi, pięćdziesięciometrowej szerokości pas Jeziora Lucieńskiego porośnięty roślinnością szuwarową.
Kresy
Na terenie rezerwatu rośnie dąb szypułkowy, który jest pomnikiem przyrody. Występują tu również drzewa pod względem wymiarów spełniające warunki stawiane drzewom pomnikowym. Są to dęby szypułkowe oraz jeden grab pospolity i modrzew europejski.
Wg zarządzenia celem powstania rezerwatu jest ochrona różnorodnych leśnych zbiorowisk oligotroficznych zachowanych w stanie naturalnym oraz torfowisk wysokich. Nazwa rezerwatu nawiązuje do faktu, że był to teren graniczny pomiędzy Mazowszem, a Kujawami. Granica została przesunięta w okolicach Duninowa w XII w., gdy przeszedł on wraz z okolicznymi lasami z kasztelani włocławskiej do gostynińskiej.Zachodnią granicę rezerwatu stanowi droga z Gostynina do Nowego Duninowa.
Lubaty
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnego krajobrazu jeziora Lubaty wraz z otaczającymi je bagnami i lasami. Rezerwat ten obejmuje część jeziora Lubaty, która znajduje się w zarządzie nadleśnictwa, oraz otaczające je lasy. Pozostała część jeziora nie wchodzi w skład rezerwatu. Na terenie rezerwatu występuje charakterystyczna strefowość roślinności. Począwszy od pozostałości zarastającego jeziora, poprzez pas szuwarowów trzcinowych, pło torfowiska przejściowego, bór bagienny, po las grądowy.
Lucień
Wg zarządzenia celem ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych zbiorowisk boru mieszanego oraz fragmentu olsu ze znacznym udziałem jesionu. Rezerwat znajduje się na północnym brzegu Jeziora Lucieńskiego i obejmuje, poza obszarem leśnym, pas trzcinowisk pięćdziesięciometrowej szerokości. Na przyległych do rezerwatu terenach występują liczne ślady okopów i umocnień z okresu drugiej wojny światowej.
Osetnica
Celem ochrony rezerwatu, wg zarządzenia, jest zachowanie unikalnego krajobrazu przełomu rzeki Osetnicy. Rezerwat położony jest w uroczysku Drzewce nad rzeką Osetnicą, do której przylega wschodnią krawędzią.
Żródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.
Najnowsze aktualności
OGŁOSZENIE O SUBMISJI
OGŁOSZENIE O SUBMISJI
ŁÓDZKA SUBMISJA DREWNA CENNEGO
W NADLEŚNICTWIE BRZEZINY
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w Łódzkiej Submisji Drewna Cennego w Nadleśnictwie Brzeziny.
W ofercie sprzedaży znajduje się łącznie 462,11 m3 surowca drzewnego (412 kłód i dłużyc) w tym:
- surowca dębowego W0 - 441,57 m3,
- surowca bukowego W0 - 20,54 m3.
Wielkowymiarowe drewno dębowe i bukowe przygotowane zostało do sprzedaży w postaci kłód i dłużyc, stanowiących oddzielne losy.
Zapraszamy do oględzin surowca znajdującego się na składnicy Wykno, położonej na terenie Nadleśnictwa Brzeziny w dniach 8 – 18.11.2024 roku, w dni robocze w godz. 8:00 - 15:00. GPS: 51°39'23.4"N 19°54'39.8"E, X:421510.48 Y:563003.09.
Oferty należy składać do sekretariatu Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w miejscowości Kaletnik, ul. Główna 3, 95 – 040 Koluszki w zamkniętych kopertach lub pocztą elektroniczną na adres submisja@lodz.lasy.gov.pl do dnia 19 listopada 2024r., do godziny 9.00.
Publiczne otwarcie ofert nastąpi w dniu 19 listopada 2024 r., o godz. 10.00 na świetlicy Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w Kaletniku ul. Główna 3, 95-040 Koluszki.
Szczegółowe informacje dotyczące Submisji, w tym m.in.: Regulamin submisji, Wzór umowy na sprzedaż drewna oraz wzory dokumentów niezbędnych do złożenia oferty (Oświadczenie oferenta, Karta oferenta i Karta ofertowa z części A katalogu) znajdą się w Katalogu submisji zamieszczonym na stronie internetowej RDLP w Łodzi - https://www.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci oraz na stronach internetowych nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Łodzi. Katalog submisji od dnia 7.11.2024 roku dostępny będzie również w formie papierowej w biurze RDLP w Łodzi (w Wydziale Gospodarki Drewnem), w biurach nadleśnictw oraz na składnicy Wykno.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Drewnem e-mail: marketing@lodz.lasy.gov.pl oraz pracownicy Nadleśnictwa Brzeziny e-mail: brzeziny@lodz.lasy.gov.pl.
Poniżej zamieszczamy link do chmury ze zdjęciami na submisję:
https://chmura.lasy.gov.pl/owncloud/index.php/s/AwG1wuUr3G0Zeu8
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Submisji!