Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.

 

Do użytków ekologicznych zalicza się: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne „oczka wodne", kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności,  starorzecza, skarpy, kamieńce itd. Użytki ekologiczne spełniają funkcje biocenotyczną i fizjocenotyczną. Do funkcji pierwszego rodzaju zalicza się:

  • lokalne banki genów roślin i zwierząt oraz ostoje biologicznej różnorodności,
  • ostoje i miejsca gnieżdżenia się oraz żerowania drobnej zwierzyny, miejsca rozrodu płazów, ptaków
  • ostoje gatunków dzikich roślin leczniczych, miododajnych itd.,
  • ostoje zwierząt, biorących udział w biologicznej ochronie i sprzyjających zachowaniu ekologicznej równowagi.

Natomiast do funkcji drugiego rodzaju zalicza się:

  • oazy biocenotyczne i wyspy ekologiczne pośród monotonnego krajobrazu pól i lasów gospodarczych,
  • fragmenty korytarzy ekologicznych, łączących cenne przyrodniczo obszary przez tereny intensywnie zagospodarowane,
  • szlaki wędrówek zwierząt lądowych i punkty etapowe na trasach przelotów ptaków migrujących,
  • ochronę źródlisk, wód płynących i stojących, ochronę przed erozją, poprawę lokalnego mikroklimatu itd.,

Użytki ekologiczne na terenie nadleśnictwa utworzone zostały Rozporządzeniem Nr 72 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 lipca 2005 r. w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 175, poz. 5572) oraz Rozporządzeniem Nr 35 Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lipca 2007r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz. Woj. Maz. Nr 138, poz. 3651). Aktualnie organem mającym kompetencje do tworzenia i likwidowania użytków posiada Rada Gminy lub Rada Miasta.

Na terenie Nadleśnictwa Gostynin występuje 91 użytków ekologicznych (pod osobnym numerem w rejestrze) o łącznej powierzchni wg tego rejestru wynoszącej 129,11 ha.

Powierzchnia ta nie jest zgodna z powierzchnią użytków wynikającą z ewidencji gruntów nadleśnictwa, w którym brak jest ujawnienia, jako użytki ekologiczne jednego wydzielenia: 103Ak w obrębie Duninów. Wydzielenie to ujęte jest w rejestrze użytków województwa mazowieckiego, jako użytek ekologiczny, natomiast w powszechnej ewidencji gruntów występuje, jako grunty leśne (Ls). Ponadto w efekcie zmian w ewidencji gruntów nastąpiła zmiana w powierzchni użytku (nr rej. 345) z 0,30 ha na 0,36 ha. Wobec tego ogólna powierzchnia użytków ekologicznych na gruntach nadleśnictwa wynosi 129,17 ha, z tego w ewidencji gruntów ujawnione jest 128,84 ha.

Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Festiwal Światła 2022

Festiwal Światła 2022

Za nami kolejna, dwunasta, edycja Light.Move.Festival.! Lasy Państwowe po raz drugi były Partnerem tego wspaniałego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz naszego miasta i jak zawsze zgromadziło tłumy na ulicach Łodzi.

Łódź w miniony weekend ponownie stała się Polską stolicą sztuki światła. Tegoroczna edycja kręciła się wokół tematu PRZEBUDZENIA i zachwycała różnorodnością świetlnych form. Po raz pierwszy w programie znalazło się ponad 45 punktów, w tym aż szesnaście – więcej niż kiedykolwiek wcześniej – widowiskowych wielkoformatowych projekcji.

Co więcej, wiele z nich skupiało się na „przebudzeniu” w naturze – miłośnicy przyrody mogli być w tym roku bardzo usatysfakcjonowani, gdyż to właśnie przyroda najmocniej inspirowała artystów. Przygotowana na tę okazję animacja Lasów Państwowych spotkała się z pozytywnym odbiorem, a motywem przewodnim dla projekcji pozostało hasło towarszyszące naszej pracy od lat: dla lasu, dla ludzi. W treści spotu przygotowanego w technice POP UP pojawiły się także hasła: drewno jest z lasu oraz lasów w Polsce przybywa.

W programie LMF 2022 nie zabrakło także muzycznych atrakcji i działań edukacyjnych, skierowanych do odbiorców w różnym wieku, w tym cieszące się popularnością warsztaty fotografowania nocą.

O festiwalu

Light.Move.Festival. na przełomie lat zdobył uznanie łodzian oraz liczne nagrody. To impreza znana w całej Polsce i licznie naśladowana w innych miastach. Za organizację wydarzenia odpowiedzialna jest od 12 lat Fundacja Lux Pro Monumentis należąca do sektora pozarządowego. Działa i realizuje otwarte, bezpłatne wydarzenie promujące nasze miasto i cieszące mieszkańców, dzięki Partnerom, Sponsorom, darowiznom. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę i również pojawić się w kilku festiwalowych lokalizacjach.

Wydarzenia festiwalowe adresowane są do wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, którzy zafascynowani działaniami artystycznymi, odwiedzają i poznają woj. łódzkie podczas kolejnych edycji LMF. Atrakcje festiwalu odwiedziło każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy osób!

Lasy Państwowe widoczne były w kilku punktach miasta:

• animacja ścianie budynku kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 147-149;

• animacja ścianie budynku kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 90;

• drzewie w parku Sienkiewicza - ekspozycja logotypu na koronach drzew w miejskim parku, w towarzystwie iluminacji zieleni;

• powierzchni instalacji przestrzennej Flower Power (instalacja artystyczna nawiązująca do świata natury i roślinności) - ekspozycja logotypu;

• animacja na ścianie w obszarze EC1;

• logo na tablicach informacyjnych w terenie Festiwalu;

 

foto: materiały LMF i własne