Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.

 

Do użytków ekologicznych zalicza się: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne „oczka wodne", kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności,  starorzecza, skarpy, kamieńce itd. Użytki ekologiczne spełniają funkcje biocenotyczną i fizjocenotyczną. Do funkcji pierwszego rodzaju zalicza się:

  • lokalne banki genów roślin i zwierząt oraz ostoje biologicznej różnorodności,
  • ostoje i miejsca gnieżdżenia się oraz żerowania drobnej zwierzyny, miejsca rozrodu płazów, ptaków
  • ostoje gatunków dzikich roślin leczniczych, miododajnych itd.,
  • ostoje zwierząt, biorących udział w biologicznej ochronie i sprzyjających zachowaniu ekologicznej równowagi.

Natomiast do funkcji drugiego rodzaju zalicza się:

  • oazy biocenotyczne i wyspy ekologiczne pośród monotonnego krajobrazu pól i lasów gospodarczych,
  • fragmenty korytarzy ekologicznych, łączących cenne przyrodniczo obszary przez tereny intensywnie zagospodarowane,
  • szlaki wędrówek zwierząt lądowych i punkty etapowe na trasach przelotów ptaków migrujących,
  • ochronę źródlisk, wód płynących i stojących, ochronę przed erozją, poprawę lokalnego mikroklimatu itd.,

Użytki ekologiczne na terenie nadleśnictwa utworzone zostały Rozporządzeniem Nr 72 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 lipca 2005 r. w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 175, poz. 5572) oraz Rozporządzeniem Nr 35 Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lipca 2007r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie użytków ekologicznych (Dz.Urz. Woj. Maz. Nr 138, poz. 3651). Aktualnie organem mającym kompetencje do tworzenia i likwidowania użytków posiada Rada Gminy lub Rada Miasta.

Na terenie Nadleśnictwa Gostynin występuje 91 użytków ekologicznych (pod osobnym numerem w rejestrze) o łącznej powierzchni wg tego rejestru wynoszącej 129,11 ha.

Powierzchnia ta nie jest zgodna z powierzchnią użytków wynikającą z ewidencji gruntów nadleśnictwa, w którym brak jest ujawnienia, jako użytki ekologiczne jednego wydzielenia: 103Ak w obrębie Duninów. Wydzielenie to ujęte jest w rejestrze użytków województwa mazowieckiego, jako użytek ekologiczny, natomiast w powszechnej ewidencji gruntów występuje, jako grunty leśne (Ls). Ponadto w efekcie zmian w ewidencji gruntów nastąpiła zmiana w powierzchni użytku (nr rej. 345) z 0,30 ha na 0,36 ha. Wobec tego ogólna powierzchnia użytków ekologicznych na gruntach nadleśnictwa wynosi 129,17 ha, z tego w ewidencji gruntów ujawnione jest 128,84 ha.

Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie - nabór na stanowisko ksiegowego/ej

TAKA MAŁA TAKA WAŻNA, 8 sierpnia - Dzień Pszczoły

Taka mała TAKA WAŻNA - 8 sierpnia Dzień Pszczoły

„…kiedy z powierzchni Ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia”. Słowa te przypisuje się Albertowi Einsteinowi, wybitnemu fizykowi  i  wnikliwemu obserwatorowi przyrody, lecz nie trzeba być wybitnym naukowcem czy przyrodnikiem, by ocenić, że cytowane zdanie jest prawdziwe.

Ostatnio coraz częściej mówi  się o wymieraniu pszczół miododajnych oraz  o ochronie gatunków pszczół dziko żyjących, zagrożonych wyginięciem. Podstawą pszczelej diety jest nektar. A rozwój cywilizacji powoduje, że pszczoły są głodne, chorują, giną. Przyczyniło się do tego kilka dekad chemizacji rolnictwa,  choroby pasożytnicze, zmiany klimatyczne, dynamiczny rozwój telefonii komórkowej i energetyki,  inwestycje absorbujące tereny zielone, a także wyspecjalizowane wielkoobszarowe gospodarstwa rolne, pozbawione zadrzewień, miedzy, przydrożnych pasów zieleni.

Pszczoły od starożytności towarzyszą człowiekowi -  niestrudzenie produkują miód i zapylają rośliny. W naszej kulturze są symbolem pracowitości. Owady te są odpowiedzialne za zapylanie 84 proc. zjadanych przez nas roślin – owoców i warzyw. Trzy czwarte naszego  jedzenia zawdzięczmy bezpośrednio lub pośrednio pszczołom.  Wszyscy doskonale wiemy o właściwościach prozdrowotnych miodu i innych produktów pszczelarskich  Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk. 

Dzień Pszczoły obchodzimy w roku kalendarzowym dwukrotnie – 20 maja (data ustanowiona przez ONZ) oraz 8 sierpnia – polski Wielki Dzień Pszczoły.

Ciągle niewiele osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia pszczół i działaniach na rzecz ich ochrony, również tych dziko żyjących, dla przyrody i człowieka

Najprostszym działaniem jest ochrona bierna nie wymagająca dużych nakładów, jedynie stosowania metod sprzyjających ochronie owadów np. opryski poza godzinami lotu lub okresem kwitnienia roślin, opóźnione koszenie łąk, pozostawianie nieużytków, dzikich zadrzewień. Drugim sposobem jest ochrona czynna, składa się na nią np. obsiewanie roślin nektaro i pyłkodajnych na nieużytkach, rezygnacja z ogrodów trawnikowych na rzecz kwiatowych, planowanie płodozmianu z wykorzystaniem  roślin  miododajnych. Najbardziej spektakularną metodą jest  budowanie różnego rodzaju konstrukcji, w których owady mogą się gnieździć tzw. hoteli dla pszczół.

Warto chronić pszczoły i wspierać rodzime pszczelarstwo. Gwarantujemy w ten sposób wysokie plony z upraw rolniczych oraz  dalsze istnienie milionów gatunków roślin i zwierząt, a tym samym dbamy o równowagę    w środowisku, którego sami jesteśmy częścią.